Дома Живот Џонсон и Џонсон го прекинаа производството на вакцина против Ковид-19

Џонсон и Џонсон го прекинаа производството на вакцина против Ковид-19

570
0

Џонсон и Џонсон минатата година тивко ја затвори единствената компанија на компанијата што произведува употребливи серии вакцини против Ковид-19, објави во вторникот Њујорк Тајмс, цитирајќи изјави од луѓе запознаени со одлуката.

Исклучувањето, наводно, е привремено, а фабриката во Лајден се очекува да продолжи со производството на вакцината за неколку месеци, според Њујорк Тајмс.

„Њујорк тајмс“ пишува дека не е јасно дали прекинот на производството досега имал влијание врз снабдувањето со вакцини во земјите поради претходните залихи.

Џонсон и Џонсон не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

Фабриката во холандскиот град Лајден произведува експериментална, потенцијално попрофитабилна, вакцина против друг вирус наместо вакцината „Ковид-19“.

Компанијата минатиот месец процени дека ќе заработи до 3,5 милијарди долари од продажбата на вакцината „Ковид-19“ во 2022 година, што е за 46 отсто повеќе од претходната година. Конкуренцијата е уште поуспешна во овој поглед.

Џонсон и Џонсон објавија заработка од 2,39 милијарди долари од продажбата на вакцината против Ковид-19 во 2021 година, нешто помалку од целта (2,5 милијарди).

Бидејќи фабриката во Лајден е привремено недостапна, на пазарот би можело да има стотици милиони дози од вакцината Џонсон и Џонсон помалку, објави Њујорк Тајмс.

Други фабрики се ангажирани за производство на вакцината, но тие се уште не се технички подготвени или немаат добиено регулаторно одобрение за производство на вакцината, пишува Њујорк Тајмс.

Претходна објаваПијалок кој помага при најтешки болести, а се прави за две минути
Следна објаваИма три степени на ХИПЕРТЕНЗИЈА: Кога се вклучуваат ЛЕКОВИ?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име