Дома Твој готвач Ќофтиња со месо и ориз

Ќофтиња со месо и ориз

855
0

Ајде да го пробаме овој рецепт.


мешано мелено месо -500 гр

ориз – 80 гр

јајце – 1

пченично брашно – 60 g + за тркалање

павлака – 60 гр

доматна паста – 50 гр

вода – 300 ml

сол и црн бибер

растително масло – 50 ml

Подготовка:

Сварете го оризот околку 10 минути и оставете да се излади.

Меленото месо префрлете го во длабок сад, додадете ги јајцето, варениот ориз, посолете и измешајте темелно со раце додека не се добие хомогена маса.

Во рамна чинија истурете половина од брашното. Со влажни раце формирајте тркалезни ќофтиња, а потоа валкајте ги од сите страни во брашно.

Загрејте го растителното масло во тава и ставете ги ќофтињата. Пржете додека не поруменат.Соединете ја доматната паста со 200 мл вода, посолете по вкус и измешајте. Истурете го сосот во ќофтињата во тавата, префрлете го на минимална топлина и динстајте со капак околу 10 минути.Соединете ја павлаката со преостанатата вода, сол. Истурете го преостанатото брашно. Истурете ја смесата брз ќофтиња и промешајте. Варете уште околу 15 минути. Послужете ги ќофтињата со ориз со пире од компири.

Претходна објаваДоколку сакате да го намалите нивото на лошиот холестерол во крвта, ова овошје треба да го јадете еднаш дневно.
Следна објаваЕве што прави мозокот кога спиете и зошто е добро

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име