Дома Здравје Ќе бидете попаметни и поздрави: Земете ги овие 2 намирници и уживајте

Ќе бидете попаметни и поздрави: Земете ги овие 2 намирници и уживајте

747
0

Сите ние ги обожаваме…

Според новите сознанија, кафето и чоколадото го прават нашиот мозок поздрав и поотпорен.

Заедничката студија на Националниот институт за проучување на стареењето и Универзитетот Џон Хопкинс, објавена во списанието Neurochemical Research, покажа дека супстанцијата метилксантин се наоѓа во кафето, чајот и темното чоколадо (какао).

„Тоа влијае на активноста на невронската мрежа, ја одржува когнитивната функција и може да ги заштити невроните од губење на функцијата и смрт при мозочен удар кај животните, Алцхајмерова болест и Паркинсонова болест.

Истата студија открива дека супстанцијата на метаболит на ксантин што се ослободува кога нашиот мозок го обработува кофеинот може да придонесе за корисните ефекти на кафето, чајот и какаото врз здравјето на мозокот.

Мета-анализа на 11 студии за ефектот на кафето врз здравјето на мозокот, објавена во Меѓународниот весник за хируршка онкологија, покажува дека и кафето и чајот (а со тоа и какаото) не само што го намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест, туку и го намалуваат ризикот од мозокот удар.

Конечно, револуционерна студија на Универзитетот Окајама покажува дека внесувањето на состојките на кафето CA и CGA ги зајакнува антиоксидантните својства на глијалните клетки и ја спречува невродегенерацијата индуцирана од ротенон и во мозокот и во миентеричниот плексус.

Во превод, кофеинот го прави вашиот мозок пофлексибилен и поотпорен.

Истражувањата покажаа дека идеалната дневна доза на кафе е околу 2 до 4 шолји, а најдобро е да ги конзумирате пред 2 часот попладне за да не ви го наруши сонот.

Ако тоа ви звучи како премногу кафе, можете да замените една или две шолји кафе со парче темно чоколадо. Се подразбира дека, поради други здравствени причини, треба да консумирате кафе, чај и какао без шеќер или млеко. Но, ефектот сепак ќе биде зголемена работа на мозокот.

Претходна објаваКако секогаш да го изберете најсвежото парче месо: Искусен месар откри шопинг трикови
Следна објаваУбедливо најлошата храна за штитната жлезда – дали знаете што се тоа гушавост?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име