Дома Health Јулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ

Јулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ

578
0

Јулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ

Една жена за малку ќе умрела откако претпоставила дека исипот што го развил е безопасен, но тоа всушност е знак за ретко нарушување.

На Џулиани Паскарели (21), од Вирџинија, САД, животот и се промени за неколку часа откако забележа мали црвени точки по целото тело во април 2020 година.

На почетокот не била загрижена, но за само 15 минути ситуацијата драстично се влошила.

Ми се слоши и ми се врти, станав екстремно блед и зелен“, објасни оваа студентка. Таа се здобила и со модринки по целото тело.

Јулијана итно била пренесена во болница, а неколку часа подоцна и била дијагностицирана идиопатска тромбоцитопенична пурпура (ИТП) – нарушување на крвта, што е исклучително ретко.

Лекарите и рекле дека е на неколку минути од смртта и дека итна трансфузија на тромбоцити е се што може да ја спаси. Во случајот на Јулијана, нејзините дијагнози имаа страшни последици.

Нејзе ѝ било кажано дека нејзиниот мозок може да крвари во секој момент од животот – што можеби нема да го преживее. Хеморагијата во мозокот е вид на мозочен удар кој предизвикува крварење во околните ткива и ги убива мозочните клетки

Знаејќи дека мојот мозок може да искрвари во секој момент и може да го изгубам животот навистина ми даде нова перспектива на животот“, објаснила младата жена. ИТП е ретко нарушување на крвта кое погодува 200.000 луѓе, обично на возраст над 60 години.

Болеста предизвикува крварење под кожата поради ниски тромбоцити (клетки кои формираат згрутчување кои престануваат да прават модринки во раката). Поради малата количина на тромбоцити, почнуваат да се појавуваат модринки.

По пристигнувањето во болницата, лекарите откриле дека тромбоцитите во телото на Јулијана се екстремно ниски. Тоа значело дека мора веднаш да добие трансфузија на крв – без неа, мозокот може да и крвари.

Таа рече: „Ноќите на третмани за трансфузија на IVIG беа најлоши, тоа е терапевтски третман за пациенти со недостаток на антитела, но знаев дека тоа е единственото нешто што ми помага. „Тоа што туѓа плазма влегува во моето тело во три одделни седумчасовни периоди беше многу за прифаќање“.

Јулијана сега живее во „постојан страв“ од друга епизода. „Многу е збунувачки и страшно да се оди напред-назад, прашувајќи се кога или дали тоа ќе се случи повторно спонтано“, објасни таа. По дијагнозата, младата жена вели дека нејзиниот поглед на животот целосно се променил.

РАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

Таа рече: „Како млада жена што влегува во моите дваесетти години, сфатив дека животот не е загарантиран и дека морам да го искористам максимумот од она што ми го даде универзумот. „Морам да се грижам за своето тело и да се грижам за себе, како и за другите. „Ова искуство ми го промени животот, и иако беше едно од најлошите, мило ми е што имам дијагноза. „Можам да бидам подготвена за идните епизоди и да им помогнам на другите да разберат состојба за која претходно не знаев ништо“, рече таа.

Таа сега сака да поттикне повеќе луѓе да почнат да зборуваат за своето здравје ако мислат дека нешто не е во ред, наместо само да го туркаат настрана. Јулијана го сподели своето искуство со ITP во видео објавено на TikTok – кое сега има повеќе од 2 милиони прегледи и 200.000 допаѓања.

Секогаш треба да бидете свесни за сопственото тело“, објасни таа. „Нашиот мозок му кажува на нашето тело кога нешто не е во ред, а ако не обрнеме внимание или не го отфрлиме како ништо, тоа може да биде опасно по живот“, објасни таа.

Претходна објаваПостојано подуени и троми? Со неколку ЛЕСНИ трикови ќе се издувате како БАЛОН
Следна објаваДобро погледнете ги вашите усни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име