Дома Светски дестинации Јужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!

Јужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!

140
0

Азија е фасцинантна сама по себе. Опојно за сите сетила, полн со мириси и уникатни искуства. Јужна Кореја е приказна за себе, а денес ви ја претставуваме одблиску.


Една од работите што никогаш нема да ја снема во Јужна Кореја е пристапот до интернет. Бесплатен Wi-Fi може да се најде насекаде и има една од најбрзите брзини во целиот свет. Дополнително, луѓето овде се чини дека имаат апсолутна зависност од пилешко во сите негови форми. Ви претставуваме 15 интересни факти кои ја прават Јужна Кореја единствена во светот.

 1. Само слепите лица можат да бидат лиценцирани терапевти за масажа.
 2. Низ земјата можете да најдете многу шатори и кафулиња за гатачки.
 3. Сушито на виршла е прилично популарно јадење.
 4. Наместо да се потпираат на ѕидови, луѓето клечат додека чекаат автобус или метро.
 1. Ги мијат забите 3 пати на ден, по 3 минути и 3 минути после јадење.
 1. Beondegi, или сушени ларви од свилена буба, е традиционална улична храна која обично се динста или се вари на пареа.
 2. Имаат навистина долго работно време, па дремат во текот на денот каде и да можат, пишува порталот порталот Bright Side ..
 3. Не се сите такси исти и треба да знаете што претставуваат разликите во бојата. На пример, возачите во сребрени такси не зборуваат англиски, додека оние во портокалово знаат. Исто така, бојата на такси-возилата во Јужна Кореја зависи од нивото на обезбедената услуга. Бело или сиво такси се обични возила со вешти, но потенцијално неискусни возачи, додека црните такси се луксузни возила со искусни возачи.
 4. Корејците сакаат практични подароци, па тоалетната хартија е секогаш добар избор.
 5. Многу мали ресторани служат само едно јадење, што е нивен специјалитет.
 6. Ќе најдете јавен тоалет побрзо од корпа за отпадоци за да го фрлите вашето ѓубре.
 7. Соларните панели покриваат велосипедска патека долга 20 километри која се наоѓа помеѓу Дејеон и Сејонг.
 1. На децата помлади од 16 години им е забрането да играат игри од полноќ до 6 часот наутро.
 2. Имаат повеќе ресторани за пржено пилешко отколку што има Мекдоналдс во светот.
 3. Бремени женидобиваат 550 долари месечно за покривање на медицинските трошоци.
Претходна објаваТРИ ЕФЕКТИВНИ НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ДАМКИТЕ ОД ЦРВЕНО ВИНО
Следна објаваТАЈНИТЕ НА РУСКАТА МЕДИЦИНА: Лековити билки против воспаленија „таму долу“

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име