Дома Живот Јоргован омилено пролетно цвеќе со прекрасен мирис…

Јоргован омилено пролетно цвеќе со прекрасен мирис…

934
0

Јоргованот, омилен предвесник на пролетта и е едно од најпрепознатливите пролетни цвеќиња со опоен мирис, што е невозможно да се пропушти доколку се најдете во негова близина, деновиве привлекува внимание во дворовите, цвеќарниците и пазарите. Неговите цвеќиња се обично виолетови, но има и бели, светло жолти и розови бои. Некои од овие бои се придружени со симболика, па розовата бојаз борува за првата љубов, а белата боја укажува на невиност, поради што често се дава во букети.

Расте во грмушки или како мали дрвја и може да биде висок од 2 до 10 метри со дрвја со дијаметар од 20-30 см. Во Европа пристигна од Мала Азија во 16 век, а денес има скоро 1000 различни сорти со оглед на тоа што е растение со висока хортикултурна вредност. Цветните периоди се движат од средината на пролетта до почетокот на летото, во зависност од видот. Популарноста на јоргованот трае со векови. Тоа е растение кое крие многу лековити својства во своите цвеќиња, лисја и стебло, па затоа е многу популарно во хомеопатијата.

Еве некои фактишто секој љубител на јоргованот треба да ги знае. Не пропуштајте ги!

Јоргованот цвета само околу три недели во пролетта
… но има видови кои цветаат неколку пати годишно
Некои видови јоргован грмушки можат да преживеат температура до -15 C
Сакате голема јоргова грмушка? Исечете го поретко. Но, проверете дали сте го криеле барем еднаш годишно!
Јоргованите припаѓаат на семејството на маслинки, Oleaceae.
Цветовите се јадат и можете да ги користите за колачи или во коктел
Виолетовата боја е симбол на првата љубов
Виолетовиот јоргован најубавоо мириса на сончев и топол ден

Ако не можете да уживате во неговиот мирис и малите цвеќиња во градина секогаш можете да купите букет и да го ставите во вазна и да уживате во вашиот дом. Покрај тоа, тој е идеален за правење венци и цветни украси.

Претходна објаваЧај од магдонос за здравје и убавина
Следна објаваУтре на Велики Четврток пред изгрејсонце се вапсаат првите велигденски јајца…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име