Дома Здравје Јод – важен за правилна функција на тиродната жлезда

Јод – важен за правилна функција на тиродната жлезда

826
0

Јодот е микронутриент, но кога станува збор за нашето општо здравје, неговата улога е голема, бидејќи е неопходен за отпорност на организмот, здравје и закрепнување.

Ова е особено важно во работата на тироидната жлезда, во чии хормони јодот е составен елемент. Тироидните хормони (Т3 тријодотиронин и Т4 тироксин) ја регулираат циркулацијата на материјата и енергијата во човечкото тело (метаболизмот), растот и развојот на сите органи, особено на мозокот.

Количината на јод во тироидната жлезда зависи од количината на јод што ја внесуваме во телото, бидејќи човечкото тело не може самостојно да го произведе.

Д-р Дејвид Дери рече дека јодот е најдобриот антибиотик и антивирусно средство. Во контекст на фактот дека повеќето болести или започнуваат или продолжуваат со воспаление предизвикано од бактерии и вируси, ова е важна информација.

Крвта постојано циркулира низ телото, потребни се 17 минути за да се заобиколи целиот круг, при што поминува низ ткивото на тироидната жлезда. Ова е местото каде што, доколку има доволно јод, се уништуваат бактериите и вирусите.

Стресот негативно влијае на работата на тироидната жлезда бидејќи високото ниво на кортизол го намалува производството на хормонот Т3, а пушењето го влошува хипотироидизмот.

Светската здравствена организација препорачува возрасен човек да консумира околу 150 микрограми јод за да ги задоволи дневните потреби за јод, но превентивното дејство може да се постигне само со внесување поголеми количини.

Нема опасност од премногу конзумирање на јод, бидејќи не треба да заборавиме дека луѓето во Јапонија консумираат 12 милиграми јод дневно, што е десет пати повеќе од препораката на СЗО.

Најдобри извори на јод се алгите, морската риба и јодирана сол.

Претходна објаваСостојка со помош на која ќе го забрзате метболизмот
Следна објаваСос од кари

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име