Дома Health Јога против напнатост…

Јога против напнатост…

338
0

Напнатите мускули можете да ги опуштите со едноставни вежби базирани на јога. Еве неколку совети.

Петминутна техника за релаксација…
Легнете на грб на тврда површина и ставете перница под вратот доколку ви е поудобно. Намалете го растојанието помеѓу долниот дел на ‘рбетот и подот со кревање на колената кон градите и потоа полека спуштајќи ги, лизгајќи ги нозете преку подот.
Раширете ги нозете така што нозете се оддалечени 20-30 см, а рацете се оддалечени од трупот околу 40 см, дланките свртени нагоре.

Затворете ги очите…
Фокусирајте се на телото и дишењето. Додека дишете, бидете свесни за движењето на стомакот што се крева и паѓа. Полека продолжете да вдишувате и издишувате и насочете ги мислите на чувство дека воздухот ги исполнува белите дробови и дека стомакот се шири со секое вдишување. Почувствувајте го стомакот како се опушта и тоне додека издишувате и замислете како целото тело ви тоне на подот. Како што продолжувате да ја изведувате оваа вежба, ќе чувствувате зголемена релаксација при издишување и леснотија на енергија при вдишување.

Вртење на вратот…
Спуштете се на стомак и застанете во положба потпрени на рацете и колениците и ставете ги рацете на подот веднаш под рамената.
Свиткајте ги рацете додека горниот дел од главата не ја допре земјата и потоа, како што издишувате, нежно превртете ја главата напред.
Запрете кога ќе почувствувате мало затегнување во задниот дел на вратот и останете така неколку секунди. Додека вдишувате, полека свртете ја главата на другата страна додека челото не го допре подот. Полека повторете ја целата низа 20 пати.

Претходна објаваТОП 12 факти за очите кои сигурно не сте ги знаеле!
Следна објаваСалата од туна – ако брзате, подгответе здрав и вкусен оброк за само 15 минути…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име