Дома Care and beauty ЈАЈЦАТА како спас: Зајакнуваат, обновуваат и го забрзуваат растот на КОСАТА

ЈАЈЦАТА како спас: Зајакнуваат, обновуваат и го забрзуваат растот на КОСАТА

223
0

ЈАЈЦАТА како спас: Зајакнуваат, обновуваат и го забрзуваат растот на КОСАТА
Пробајте го овој феноменален третман

Варени, пржени, на око… јајца.

Јајцата се една од главните состојки на сите јадења и без нив немаше да има многу колачи и десерти.

Сепак, како тие можат да ви бидат од корист кога станува збор за нега на коса.

Јајцето има многу протеини во него, па ги поправа оштетените прамени коса и ја прави посилна. Третманот со јајца треба да се користи само еднаш месечно, во спротивно може да ја оштети косата.

Овој третман го промовира растот на косата поради протеинот присутен во јајцата. Косата е составена од 70 проценти кератин протеин.

Количината на протеини присутна во јајцата се движи од 3,6 до 6,5 g. Ова е причината зошто јајцето се смета за добар протеински третман. Освен што ги поправа оштетените прамени, ја зајакнува и вашата коса.

Јогурт како маска за коса
  1. Во сад ставете 1 јајце
  2. Додадете 1 лажица маслиново масло и потоа измешајте со јајцето и изматете со вилушка
  3. Доколку не сакате веднаш да ја употребите маската, само ставете пластична фолија. садот со смесата за да го покриете или ставете го во сад кој можете да го затворите.

Користете:

  1. За да си олесните, ставете ја смесата од јајца во близина на бањата, но ако немате каде да ја ставите, само ставете ја во фрижидер (не во замрзнувач) од безбедносни причини. Потоа измијте ја косата со шампон нормално за да се отстрани нечистотијата.
  2. Исушете ја косата со крпа
  3. Потоа нанесете ја смесата на косата рамномерно како шампон и концентрирајте се на врвовите на косата за да ги оживеете расцепените врвови.
    Ставете капа за туширање, сува крпа или пластика завиткајте 10 до 20 минути
  4. Потоа темелно измијте ја косата и нанесете регенератор за коса и оставете да отстои неколку минути, а потоа исплакнете ја косата со вода.


Смесата од јајца не треба да се остава на вашата коса повеќе од 10 до 20 минути, во спротивно ќе ја исуши косата поради високите протеински својства на јајцето.

Применувајте го овој третман само еднаш месечно, поради неговата висока содржина на протеини. Прекумерната употреба на оваа смеса нема да ја третира вашата коса, туку само ќе ја оштети.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 6 МАРТ! Скорпиите и Водолиите се во виор на деловни проблеми, но Овните следат нови можности за љубов!
Следна објава5 импресивни здравствени придобивки од циметот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име