Дома Your Chef Јадење кое мириса на пролет: Млади компири со сенф и рузмарин!

Јадење кое мириса на пролет: Млади компири со сенф и рузмарин!

609
0

Јадење кое мириса на пролет: Млади компири со сенф и рузмарин!

Доаѓа сезоната на млади компири, а овој рецепт ќе ве собори од нозе!

Потребни состојки:

· Млади компири – по потреба

· Морска сол – по вкус


· Бибер – по вкус

· Маслиново масло

· Лажица сенф

· Лажица мед

· ргранче узмарин

Подгответе печени компири со кашкавал…

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 C, измијте ги и излупете ги компирите, а плехот обложете го со хартија за печење.

Компирите исечете ги на половини (ако се помали) или четвртини (поголеми), ставете ги во плех, посолете и побиберете. Извадете ги иглите од рузмарин од гранчињата и ситно исечкајте ги и посипете ги врз компирите. Во посебен сад измешајте ги сенфот, медот и маслиновото масло и со смесата прелијте ги компирите, па сè убаво измешајте (најдобро е со раце, смесата да се размачка рамномерно).
Ставете ги компирите во рерна и печете ги околу 45 минути (зависи од моќноста на рерната). По 25 минути, малку промешајте и вратете ги во рерна.

Готовите компири послужете ги додека се топли, најдобро како прилог со пилешко, стек или говедско месо.

Претходна објаваМаслиновото масло е број 1 за убавина за многу Италијанки: 5 трикови за зачувување на младешкиот изглед
Следна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 31 МАРТ ДО 03 АПРИЛ 2023: Јарецот ќе се дистанцира од негативните луѓе, Бикот освојува срца

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име