Дома Здравје Јадете ја оваа храна наместо аспирин!

Јадете ја оваа храна наместо аспирин!

2836
0

Салицилната киселина не е само главната состојка на аспиринот, туку и неопходна состојка во исхраната.

Исто така, како што на телото му се потребни витамини, му треба и ацетилсалицилна киселина. Го има во овошјето и зеленчукот, особено во органски одгледуваните. Со оглед на начинот на исхрана, често се случува на луѓето да им недостигаат соли на салицилна киселина во организмот, па потоа да се консумира аспирин.

Клиничките резултати потврдија дека внесувањето на салицилати преку овошјето и зеленчукот ги има истите позитивни ефекти како и аспиринот.

Повеќето овошја (особено бобинки и сушени) и зеленчук содржат салицилати. Некои зачини (кари, пиперка, мајчина душица и рузмарин) содржат многу висока количина. Од пијалоците, најголема количина е пронајдена во чајот, особено во чајот од нане. Некои видови мед содржат салицилати, винскиот оцет, кокосово масло и маслиновото масло исто така содржат салицилна киселина

Претходна објава10 најдобри и најевтини намирници
Следна објаваНЕМА ПЕЧЕЊЕ: ФАНТАСТИЧЕН КОЛАЧ ЗА САМО 10 МИНУТИ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име