Дома Здравје Јадете по неколку бадеми секој ден: 6 фантастични придобивки…

Јадете по неколку бадеми секој ден: 6 фантастични придобивки…

575
0

Само една шака бадеми на ден е доволна за подобрување на здравјето на целиот организам.

Бадемите се полни со витамини и други елементи кои му даваат на нашето тело потребната количина на хранливи материи и нè прават здрави. Природните, несолени бадеми се вкусни и хранливи грицки полни со разни здравствени придобивки.

Само неколку од нив на ден можат да ни помогнат да го подобриме здравјето на срцето и да помогнеме во борбата против болести како дијабетес и Алцхајмерова болест.
Ако јадете бадеми секој ден, внесувате и клучни хранливи состојки како витамин Е, калциум, магнезиум и калиум, како и протеини и растителни влакна.

Еве што ќе се случи со организмот ако вклучите бадеми во вашата исхрана:

 1. Нивото на холестерол ќе се намали
  Познато е дека бадемите се најефикасни кога станува збор за намалување на лошиот холестерол. Ако нивото на холестерол е веќе високо, обидете се да го зголемите внесот на бадем на 20-30 парчиња на ден.
 2. Косата ќе ви биде посјајна
  Бадемите содржат неколку витамини потребни за подобрување на растот на косата и генерално зајакнување на косата. Познато е дека магнезиумот и цинкот го стимулираат растот на косата, а витаминот Б и дава сјај и долготрајност на косата.
 3. Ризикот од срцеви заболувања ќе се намали
  Бадемите се богати со антиоксиданти, мононезаситени масти, магнезиум и бакар – за кои се знае дека се добри за здравјето на срцето и крвните садови.
 4. Брчките ќе се намалат
  Бадемите содржат манган кој помага во производството на колаген – протеин одговорен за тонот на кожата. Исто така, содржи витамин Е, антиоксиданс кој помага во борбата против знаците на стареење.
 5. Дигестивниот систем ќе работи подобро
  Снегулките од бадеми содржат пробиотици потребни за раст и размножување на добри цревни бактерии.
 6. Активноста на мозокот се подобрува
  Бидејќи бадемите содржат витамин Е, тоа помага да се подобри меморијата (доколку се консумира редовно). Исто така го забавуваат стареењето на мозокот.
Претходна објаваКако да се запре икањето…
Следна објаваСветски ден на книгата и авторското право – 23 април

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име