Дома Живот Јадете малку, а се дебелеете? Еве го проблемот!

Јадете малку, а се дебелеете? Еве го проблемот!

707
0

Храната со малку калории, малку маснотии и јаглени хидрати се најчестите начини за слабеење. На овој пат, сепак, стои мозок кој има некоја своја логика …

И мажите и жените често одлучуваат да консумираат нискокалорична храна за брзо да ослабат , што ги прави практично гладни. Многумина по ваквите диети не признаваат дека подоцна си ја вратиле тежината, а често и повеќе од она што го изгубиле.

  • Нашиот мозок всушност ја контролира нашата маса, нашиот метаболизам и интензитетот на гладот. Студиите спроведени во изминатите 50 години покажуваат дека хипоталамусот е „шеф“ за тоа колку се здебелуваме или губиме. Нашиот мозок има многу јасна претстава за тоа колку сме големи и сака да ги премости и саботира сите обиди за слабеење. Ова е причината зошто повеќето луѓе всушност се враќаат на истото откако ќе ослабат повеќе. Ова е таканаречениот јо-јо ефект. Мозокот е незадоволен од недостатокот – вели д-р Џејсон МекКон, еден од водечките невролози во Британија за Индипендент .
    Вашите желби за слабеење и желбата на вашиот мозок да ја одржи постоечката тежина се спротивни
    нискокалоричните диети (кои ги нарекува и гладување) се однапред осудени на пропаст. Тој тврди дека слабеењето е всушност многу поедноставно „на хартија“ бидејќи нашиот мозок навистина работи против нас. Ова се милениуми на еволуција што се обидуваме да ги поништиме.
  • Нашиот мозок точно знае со каква тежина е задоволен. Единствениот начин на кој можете да влијаете на вашиот изглед и да ослабете е да го „ресетирате“ мозокот – вели невролог.

Најдобро е полека и постепено да го намалувате внесот на шеќер, да ја намалите големината на оброкот и истовремено да вежбате. Нема брзи решенија или не се здрави, заклучува МекКон.

Претходна објаваНевронаучниците велат дека читањето го менува нашиот мозок, еве како
Следна објава3 пијалоци што можете да ги пиете пред спиење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име