Дома Здравје ЈАДЕТЕ АНАНАС Содржи повеќе витамини отколку што ви требаат

ЈАДЕТЕ АНАНАС Содржи повеќе витамини отколку што ви требаат

393
0

Само една шолја свеж ананас содржи уште повеќе витамини отколку што ви треба во текот на денот

Витаминот Ц го стимулира производството на имуноглобулини во телото, подобрувајќи ја неговата природна одбрана од вируси и бактерии кои предизвикуваат болести.Овој витамин е исклучително корисен за кожата: го стимулира производството на природен колаген, ги намалува видливите знаци на стареење и и дава сјај на кожата. Покрај тоа, витаминот Ц е моќен природен антиоксиданс. Заедно со флавоноидите (кои исто така ги има во изобилство во ананасот), ги штити телесните клетки од оштетување на слободните радикали, го намалува воспалението и спречува разни хронични болести како коронарна срцева болест и Алцхајмерова болест.

Тропските плодови се исто така невообичаено богати со манган. Манганот е неопходен за одржување на здрави и силни коски. Соодветната количина на манган во телото е поврзана со помал ризик од остеопороза, според студијата на Универзитетот во Орегон. Ако редовно јадете ананас, не мора да се грижите за недостатокот на овој минерал – една шолја свежо овошје содржи околу 78% од дневната вредност.


Веројатно сте слушнале дека ананасот го поттикнува согорувањето на мастите. Ова својство на овошјето не е целосно проучено, па научниците сè уште не успеале недвосмислено да ја потврдат или побијат оваа информација. Експериментите на животни покажаа дека ензимот бромелаин, со кој е богат ананасот, го забрзува разградувањето на телесните масти, но истражувањата се уште се недоволни. Сепак, нема сомнеж за уште едно корисно својство на бромелаин – тој ефикасно ги стимулира дигестивните процеси, придонесувајќи за поактивно разградување на протеините. Затоа јадењата со месо често се служат со сос од ананас – со нив тешката храна многу полесно ќе се вари.


Иако ананасот нема докажано дејство на согорување на маснотии, тој треба да се додаде во исхраната на сите кои се грижат за својата фигура. Нискокалоричен е (околу 50 kcal на 100 g) и богат е со влакна, витамини и минерали.

Ананасот може да се додаде во салати, сосови од месо, десерти или да се јаде сам. Покрај тоа, таа припаѓа на оние плодови кои речиси не ги губат своите корисни својства кога се конзервираат. Главната работа е да го изберете производот во сопствен сок, а не во шеќерен сируп, за да се избегне внесување на дополнителни јаглехидрати.

Претходна објаваПесимизам – фактор на ризик за смрт поради коронарна срцева болест
Следна објаваТрите најздрави супи кои помагаат и за слабеење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име