Дома Здравје Јаболков оцет – како и колку да пиете за да изгубите тежина...

Јаболков оцет – како и колку да пиете за да изгубите тежина и колку да ги регулирате шеќерот и холестеролот

405
0

Доказите сугерираат дека јаболков оцет навистина може да помогне при слабеење, намалување на нивото на холестерол и шеќер во крвта и ублажување на симптомите на дијабетес.

Јаболков оцет е традиционална и популарна храна, но исто така и народен лек кој се користи со векови за разни заболувања, а во последно време можеби се смета најмногу за помош при губење на вишокот килограми.

Интересно е што многу апликации во народната медицина се потврдени од науката, вклучувајќи го и антимикробното и антиоксидативното дејство на јаболков оцет. Доказите сугерираат дека јаболков оцет може да помогне во слабеење, во намалување на нивото на холестерол и шеќер во крвта, во ублажување на симптомите на дијабетес.

Природен јаболков оцет од диви јаболка како на сликата нарачка на телефон: 078456124 над 4 литри се испраќа по карго.

За дијабетес тип 2

Една од најубедливите употреби на јаболков оцет е да помогне во лекување на дијабетес тип 2, болест која се карактеризира со нечувствителност на инсулин или неможност за производство на инсулин, што го прави невозможно контролирање на нивото на шеќер во крвта. И луѓето кои немаат дијабетес можат да имаат корист од постојаното одржување на нивото на шеќер на нормално ниво, бидејќи се смета дека висок шеќер е вклучен во појавата на многу хронични болести. Најефективен начин за регулирање на нивото на шеќер би било избегнување на рафинирани јаглехидрати и шеќер во храната, но јаболков оцет исто така може да помогне. Една мала американска студија заклучи дека оцетот може да ја подобри чувствителноста на инсулин кај дијабетес тип 2 за 19 до 34 проценти за време на оброците.

Истражувањето на здрави луѓе покажа дека оцетот го намалува шеќерот во крвта за 31,4 проценти откако ќе се изедат 50 грама бел леб. После земање на две лажици јаболков оцет пред спиење кај пациенти со дијабетес тип 2, следното утро беше за четири проценти понизок од порано, според едно американско истражување. Други студии исто така покажаа дека јаболков оцет може да ја подобри функцијата на инсулин и да го намали нивото на шеќер во крвта после јадење.

Го стимулира метаболизмот

Се верува дека јаболков оцет го стимулира метаболизмот и со тоа спречува задржување на маснотии и токсини во организмот. Неколку студии спроведени врз луѓе покажуваат дека јаболков оцет може да помогне при слабеење затоа што може да го подобри чувството на ситост, со што се намалува внесот на калории.

На пример, според една студија, откако зеле јаболков оцет со јадење јаглени хидрати, учесниците биле поцелосни и конзумирале 200 до 275 калории помалку од вообичаеното за остатокот од денот. Студија на 175 дебели лица покажа дека конзумирањето јаболков оцет доведува до намалување на маснотиите во стомакот и слабеење. Оние кои земале по една лажица (15 ml) оцет на ден во период од три месеци, изгубиле 1,2 килограми, а оние кои испиле две лажици изгубиле 1,7 килограми.

Ефектот можеби не е сензационален, но тешко е да се очекува дека само додавање или одземање на индивидуална состојка може значително да влијае на тежината, за што сè уште е потребно да се смисли соодветен план на исхрана и да се промени вашиот животен стил. Но, факт е дека јаболков оцет може да ви помогне да изгубите вишок килограми затоа што го зајакнува чувството на ситост и го балансира шеќерот во крвта, а има само три калории на лажица.

Традиционално, јаболков оцет се користи како природен лек за зајакнување на срцето и намалување на крвниот притисок. Бидејќи срцевите заболувања се една од најголемите причини за смрт денес, интересно е да се види како јаболков оцет може да делува на некои од факторите вклучени во појавата на овие болести. Студии врз животни сугерираат дека јаболков оцет може да помогне во намалување на нивото на холестерол и триглицерид во крвта, а некои истражувања врз стаорци, исто така, покажале дека го намалува крвниот притисок, што е главен фактор на ризик за развој на срцеви заболувања и проблеми со бубрезите.

Дозирање

Најдобро и наједноставно е да вклучите јаболков оцет во вашата исхрана, во салати и во други јадења. Некои луѓе го пијат разреден во вода – обично една до две кафени лажички (од пет до 10 ml) до една до две лажици (од 15 до 30 ml) во голема чаша вода. Се препорачува приближно десет пати поголема количина на вода.

● Не се потребни големи дози за ефект. На пример, за подобро регулирање на шеќерот во крвта, дозата е четири лажички (20 ml), разредена во вода, непосредно пред оброк со јаглени хидрати, за да се намалат скоковите на шеќерот.

● Јаболков оцет може да ја подобри хормоналната слика кај жени со синдром на полицистични јајници. Во овој случај, редовно земајте една лажица (15 ml) во 100 ml вода по вечерата.

● За да изгубите тежина кај луѓе со прекумерна тежина и дебели, дозата е една до две лажици (од 15 до 30 ml) секој ден за неколку месеци. Општо е добро да се започне со мали дози и никогаш да не се земаат големи количини бидејќи може да имаат несакани ефекти. Најдобро би било да земете органски, нерафиниран јаболков оцет.

Природен јаболков оцет од диви јаболка како на сликата нарачка на телефон: 078456124 над 4 литри се испраќа по карго.

Претходна објаваЖивот под карпите: Драматичен шпански град кој се чини дека е надвор од нашата планета
Следна објаваСалатата помага да изгубите тежина – под услов да не ги направите овие осум грешки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име