Дома Нега и убавина Јаболковиот оцет прави чуда за кожата

Јаболковиот оцет прави чуда за кожата

621
0

Јаболковиот оцет е широко користен и се наоѓа на полиците во многу домаќинства. Помага во борбата против вишокот килограми, а ако знаете правилно да го користите, ќе ви помогне и во лекувањето на кожните проблеми. Спречува бактериски, габични и вирусни инфекции, но не смее да се нанесува директно на кожата, туку разредена. Во спротивно, ќе добиете изгореници или плускавци. Прочитајте го внимателно текстот што следи, можеби ќе најдете домашен лек за проблемот што ве мачи.

Дали знаевте дека јаболковиот оцет може да се користи и за отстранување на помали несовршености на кожата? Ако вашиот одговор е не, време е да ја поправите грешката и да го пробате овој чудесен еликсир . Без разлика дали имате естетски или други заболувања, еве 4 различни начини да го користите .

  1. Во борбата против акните

Помага на кожата да дише…
Помага кожата да дише…Можете да користите јаболков оцет наместо тоник за да спречите појава на акни. Причината е едноставна, има антиинфламаторно дејство , бидејќи се состои од оцетна и алфа хидрокси киселини . Првиот помага да се отпушат порите , а вториот го апсорбира вишокот маснотии и придонесува за мазна кожа на лицето. Покрај тоа, јаболковиот оцет ги суши постоечките акни и помага да се отстранат мртвите клетки.

  1. Во борба против непријатниот мирис на стапалата

Веќе споменавме дека јаболковиот оцет има антибактериски и антигабични својства . Сепак, тоа не е се! Ефикасно помага да се елиминираат непријатните мириси, кои често се појавуваат како резултат на атлетско стапало . Не е невообичаено тие да настанат поради прекумерно потење .

  1. Кога ве каснат инсекти

Спречува чешање од каснување од инсекти…
Го спречува чешањето од каснување од инсекти…

Антивоспалителниот ефект на оцетната киселина го намалува чешањето поради каснување од инсекти, пред се од комарци. Ја смирува кожата и на тој начин спречува отекување и црвенило на местото на убодот.

  1. Кога ќе добиете паронихија

Паронихија е медицински термин за воспаление на ткивата околу ноктот . Може да биде предизвикана од бактериска или габична инфекција . Најдобро е да се разреди јаболковиот оцет со вода и да се нанесе на отеченото место. За некое време оваа непријатност ќе биде минато.

Претходна објава5 знаци дека сте интуитивна личност
Следна објава5 човечки особини кои најверојатно се генетски

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име