Дома Health Што ќе се случи со телото ако утринското кафе го замените со...

Што ќе се случи со телото ако утринското кафе го замените со зелен чај?

623
0

Зелените чаеви што се прават со третирање на свежи листови чај со пареа или со нежно загревање имаат помалку кофеин од црните чаеви или кафето, но доволно за да ви дадат дополнителен поттик.

Тие имаат и голем број други здравствени придобивки. Ако барате начин да се забавувате наутро, но се повеќе сте незадоволни од кафето, префрлањето од кафе на зелен чај може да биде одлична опција.

Кои се промените кои можат да настанат во организмот по преминувањето на зелен чај?

  1. Ќе консумирате помалку кофеин

Можеби сте слушнале дека чајот содржи повеќе кофеин од кафето, но тоа е само половина од приказната. Во неговото јадро, листовите од чајот содржат повеќе кофеин од зрната кафе. Меѓутоа, кога и двете се варат, количината на кофеин во кафето ја надминува таа во чајот.

Ако пиете многу кафе, може да добиете главоболка кога ќе се обидете да го намалите внесот.

Префрлувањето од кафе на зелен чај може да не ги предизвика сите симптоми на откажување од кофеин бидејќи зелениот чај сè уште содржи приближно 20 до 30 милиграми кофеин по чаша.

Ако се префрлите од многу силно кафе на една шолја зелен чај, накратко може да почувствувате главоболки, раздразливост, тешкотии со концентрирање и недостаток на концентрација додека телото не се прилагоди, пишува Б92 .

  1. Би можеле да се ослободите од анксиозноста и тешкотиите со спиењето
    Намалувањето на нивото на кофеин со пиење зелен чај може да помогне да се намали анксиозноста и да се подобри сонот, особено ако сте чувствителни на кофеин.

Поголемата содржина на кофеин во кафето може негативно да влијае на луѓето кои се чувствителни на кофеин. Тие може да доживеат анксиозност, несоница и срцеви ефекти како што се зголемен пулс или висок крвен притисок.

Ако ова ви звучи познато, можеби е паметно да го намалите нивото на кофеин со префрлување на зелен чај.

Промената може да помогне да се намали анксиозноста на вашето тело и да се намалат симптомите на прекумерна стимулација на кофеин, а сепак ви дава доволно поттик за да станете наутро.

  1. Ќе внесете повеќе антиоксиданси
    Зелениот чај содржи различни соединенија и состојки кои можат да му помогнат на нашиот имунолошки систем да се бори против инфекциите и да го намали ризикот од болести.

Друга придобивка од чајот е големата количина на антиоксиданси што ги содржи. Додека има многу кафе, чајот обично има поголема концентрација. Зелениот чај особено е богат со антиоксиданси кои го подобруваат здравјето.

  1. Можете да го намалите воспалението
    Воспалението, кое е одговор на имунолошкиот систем на закани и стрес, е клучен фактор за одржување на вашето здравје. Постојаното воспаление од низок степен е поврзано со срцеви заболувања, ревматоиден артритис, астма, дегенеративни болести и разни видови на рак, според студијата објавена во 2018 година.

Зошто зелениот чај е подобар од кафето?
Студија од 2018 година покажа дека зелениот чај има сериозни антиинфламаторни својства. Со други зборови, тој е во состојба да го намали нивото на воспаление.

Претходна објаваМагнезиумот прави чуда за здравјето
Следна објава(РЕЦЕПТ)Модринките се сосема безопасни, но доколку сакате што побрзо да се ослободите од нив…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име