Дома Здравје Што треба да направите кога чувствувате мачнина?

Што треба да направите кога чувствувате мачнина?

149
0

Кога чувствувате гадење храна е веројатно последното нешто што ви паѓа на ум. Но, треба да знаете дека има храна што може да го ублажи варењето и гадењето.

Двопек

Двопекот е лесен и одличен за ублажување на гадењето. Наместо тост, можете да јадете мало парче леб од цели зрна. Двопекот ќе ја апсорбира вишокот на желудочна киселина и ќе ги ублажи стомачните тегоби.

Овошје и зеленчук

Овошјето и зеленчукот, особено јаболката, бананите и спанаќот можат да го ублажат варењето на храната. Овошјето и зеленчукот имаат голем дел од растителни влакна кои стимулираат елиминација на токсините од дигестивниот систем.

Ореви

Сите видови ореви, вклучувајќи путер од ореви, можат да помогнат во ублажување на гадењето.

Претходна објаваЦрвеното вино го лечи и ова!
Следна објаваСите сакаме нежна кожа!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име