Дома Живот Што треба да знаете за кремите за сончање?

Што треба да знаете за кремите за сончање?

177
0

Што значи SPF?

SPF е мерка за заштита од изгореници што се јавуваат пред се поради УВБ зраците. Типот на кожата, видот на сончевата активност и интензитетот на сончевата светлина можат да обезбедат повеќе или помалку безбедност. Имајте на ум дека SPF, од време на време, може да биде збунувачки и погрешно.

На пример, проценката зборува за заштита од УВБ, но ништо за заштита од штетна УВА и зраци кои предизвикуваат стареење.

Изберете заштитен фактор кој одговара на вашиот тип на кожа и изложување на сонце. Избегнувајте креми за сончање со заштитен фактор поголем од 50. Поважно од висок заштитен фактор е да се нанесува крема за сончање рамномерно и редовно.

Заштитете ја кожата од сонцето со овие природни масла!

Како работи производот за сончање?

Активните состојки во производот за сончање се апсорбираат, рефлектираат или расфрлаат од ултравиолетовото зрачење и со тоа се менува реакцијата на телото на зрачење. Кремите за сончање обично содржат комбинација на различни хемикалии кои се ефикасни за одредени УВ бранови должини. Некои состојки работат подобро од другите.

Производителите создадоа креми за сончање кои ефикасно штитат од УВБ зрачење затоа што тоа е вид на зрачење кое предизвикува изгореници и може да доведе до рак на кожата. Во поново време, производителите работеа на создавање креми кои ќе ја заштитат кожата од УВА и УВБ зрачење, бидејќи научниците сфатија дека УВА зрачењето е исто така штетно. Скоро сите производи за сончање обезбедуваат UVB заштита, но само некои штитат од UVA зраците.

Може да се постигне сончање со крема за сончање?

Сончањето на кожата предизвикува УВА зрачење што предизвикува раст на меланин во кожата. Изгорениците главно се предизвикани од УВБ зрачење. Ако го блокираме УВБ зрачењето и дозволиме УВА зрачење, може да добиеме тен и да го намалиме ризикот од изгореници. Сепак, проблемот е во тоа што прекумерното изложување на УВА зраци може да биде штетно за кожата. УВА-зраците се поврзани со стареење на кожата. За разлика од изгорениците што се гледаат брзо, овие суптилни штети можат да се акумулираат со текот на годините.

Со широк спектар на УВ заштита, кожата има заштита од изгореници и други долгорочни оштетувања на кожата. Во зависност од времето поминато на сонце и заштитата што ја обезбедува сончањето, сепак може да добиете тен, но тоа ќе се случи побавно.

Користете ги овие масла за време и после сончање!

Дали витамин А предизвикува загриженост кај кремите за сончање?

Истражувањата покажуваат дека витаминот А, вообичаена состојка на кремата за сончање, може да го забрза растот на туморите на кожата. Витаминот А се чини дека го стимулира ракот само кога се комбинира со сонцето.

Производителите додаваат до 41% витамин А на сите креми за сончање, во синтетичка форма наречена ретинил палмитат. Тоа е антиоксиданс кој ја хидрира кожата и спречува стареење на кожата. Препорачливо е да се избегнуваат креми со витамин А (побарајте ретинил палмитат на етикетата).

Претходна објаваСладоледот со две состојки – Нутела и Банана
Следна објаваПодгответе ги стапалата за летни чевли!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име