Дома Здравје Што треба да знаете за ендометриозата, болест која погодува една од десет...

Што треба да знаете за ендометриозата, болест која погодува една од десет жени?

490
0

Ендометриозата погодува една од десет жени на репродуктивна возраст во Обединетото Кралство. Тоа се околу милион и пол луѓе, пишува HuffingtonPost. Оваа состојба предизвикува исклучително болна и обилна менструација, болки за време на секс и проблеми со плодноста, а сето тоа значително влијае на животот на заболените.

Но, дополнителен проблем е тоа што во просек се потребни околу седум години од појавата на првите симптоми до дијагнозата, според британската организација Ендометриоза ОК.

Што е ендометриоза

Ендометриозата е болест во која клетките на слузницата на матката се наоѓаат надвор од матката. Овие ткива може да се најдат во различни органи во телото, но најчести се на јајниците, карлицата, задниот дел на матката и горниот дел од вагината, објави NHS Choices. Точната причина за ендометриозата не е позната, но постојат неколку теории.

Меѓу нив е тоа што ендометриумот наместо да го остави телото со менструација, всушност останува заробен во фалопиевата цевка, од таму се таложи на органите во карлицата и отекува. Според друга теорија, тоа е генетски наследна болест која обично ги погодува членовите на исто семејство.

Симптоми

Симптомите на ендометриоза вклучуваат болни и тешки менструации, болка во долниот дел на стомакот, карлицата или долниот дел на грбот, болка за време или после секс, крварење помеѓу менструацијата, а жените со ендометриоза тешко забременуваат.

Други помалку познати симптоми вклучуваат продолжен замор и исцрпеност, непријатност при мокрење или столица, ректално крварење или крв во столицата, а во ретки случаи кога ендометриумот ќе стигне до белите дробови, може да се појави кашлање со крв.

Дијагноза и третман

Поради многу општи симптоми, понекогаш на лекарите им е тешко да ја постават вистинската дијагноза, а болките во стомакот и обилната менструација можат да бидат симптом на низа други состојби и болести. Дополнително, треба да се има предвид дека има и жени кои имаат ендометриоза, но немаат никакви симптоми.

Болеста се утврдува лапароскопски, со хируршка метода која му овозможува на хирургот со помош на апарат да ја прегледа внатрешноста на абдоменот и да направи многу детален ултразвучен преглед.

Тоа е состојба за која не постои специфичен лек, така што третманот обично вклучува комбинација на хормони и лекови против болки за ублажување на симптомите. Дополнително, третманот зависи од возраста, желбата за породување, можна операција и претходни третмани. Лекарите најчесто препишуваат лекови против болки.

Ако тие не се доволно ефикасни, ќе се препорача хормонска терапија и орални контрацептиви за да се намали производството на естроген. Имено, естрогенот овозможува раст и пролиферација на ендометријалното ткиво. Др. Хелен Веберли рече дека апчињата за контрацепција можат да имаат позитивен ефект врз лекувањето на благите форми на ендометриоза.

„Кај благи до умерени форми на болеста, контрацептивните средства ќе ја спречат овулацијата и ќе ја спречат месечната акумулација на ендометриумот. Тоа е неинвазивна метода која можеме да ја примениме. Ако ја запре болката и крварењето, тогаш сме поблиску до дијагнозата. „Сопирањето на овулацијата дополнително ќе ја запре штетата предизвикана од ендометриозата, со што ќе се спасат јајцеводите и ќе се помогне во плодноста“, рече таа.

Таа објасни дека прогестеронот може да се користи во хормонска терапија за да се спречи растот на слузницата на матката и ткивото на ендометриумот, но има несакани ефекти од таквата терапија како што се ненадејни вишок килограми, промени во расположението и неправилно крварење.

Некои жени, исто така, ќе се одлучат за хируршки раствор за отстранување на нивното ендометријално ткиво од страна на лекарите. Операцијата се изведува лапароскопски, а постои можност и за хистеректомија при која се отстранува матката.

Претходна објаваНевообичаени здравствени придобивки од лукот
Следна објаваШто е всушност клучно за подобра меморија?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име