Дома Здравје Што се случува со телото по само седум дена без да се...

Што се случува со телото по само седум дена без да се јаде шеќер?

510
0

Сите сакаме слатки, но не сме свесни дека шеќерот е големиот непријател на нашето здравје. Откако ќе го исфрлиме од исхраната, се случуваат значителни промени.

Природните шеќери кои се наоѓаат во овошјето, млекото и другите намирници не се лоши, тие се добри за вашето здравје и можете да ги консумирате во поголеми количини преку гореспоменатите намирници.

Ако ги отстраните од исхраната, можете драстично да го подобрите вашето здравје, а лесно можете да ги замените со природни замени за шеќер како мед или јаворов сируп.

Доколку одлучите да го прифатите предизвикот и да се откажете од шеќерот, ќе ви се случат многу позитивни промени.

Откако ќе престанете да консумирате шеќер само седум дена, една од двете работи ќе му се случи на вашето тело.

  • Доколку во вашиот претходен животен стил доминираа преработена храна, сокови, газирани пијалоци и шеќери, веројатно се уште ќе бидете во фаза на детоксикација.

Шеќерот е зависност и не можеме да се ослободиме од повеќето зависности доколку прво не почувствуваме одредени симптоми и не поминеме низ криза. Во првите седум дена, и ако сте јаделе многу шеќер, тогаш малку подолго, може да почувствувате желба за шеќер, па дури и депресија во посериозни случаи.

Овие ефекти обично се намалуваат по седум дена.

Ќе бидете помалку троми, количината на енергија во текот на денот ќе биде постабилна, а вашето расположение ќе се подобри.

По еден месец без шеќер, вашата желба за десерти ќе исчезне, а наместо тоа ќе ви се зголеми желбата за протеини и зеленило.

Ако поминете цела година без преработени шеќери, вашето здравје ќе се подобри. Вашето тело ќе се прилагоди да функционира на основните хранливи материи и најверојатно ќе изгубите тежина.

Ве молиме имајте предвид дека како дел од таков начин на живот, од време на време можете да се почестите со нешто слатко.

Ако одлучите да го прифатите предизвикот и да го исфрлите шеќерот, ова се позитивните промени што ќе ви се случат како резултат на тоа.

Телесната тежина ќе ви се стабилизира, ќе имате повеќе енергија, вашата кожа ќе биде поздрава и поубава, варењето ќе ви стане редовно и ќе престанете да копнеете за шеќер.

Претходна објаваЛоворовиот лист ги ублажува болките во стомакот и го контролира шеќерот во крвта
Следна објаваНАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ Пушачите кои живеат до старост имаат една заедничка работа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име