Дома Health Што се случува со нашето тело на високи температури?

Што се случува со нашето тело на високи температури?

338
0

Високите температури, влажниот воздух, силното сонце … се опасни за организмот, особено за оние ослабени од болести. Затоа, треба да го знаеме ова.

Осип на топлина

Тоа е последица на прекумерно потење, најчесто се јавува кај деца (на вратот, градите, торзото …)

Како да се помогне: туширање со млака вода, повлекување на ладни и засенчени места.

Топлотен удар

Ова е најтешката последица од летните горештини.

Симптоми: силна главоболка, гадење и вртоглавица, висока телесна температура, црвена кожа (без потење), губење на свеста.

Што да правам: веднаш повикајте брза помош.

Топлински грчеви

Кои најчесто влијаат на нозете, рацете и стомачните мускули, тие се јавуваат поради напорна физичка работа.

Како да се помогне: престанок на активности, одмор, вода, сенка.

Ако грчевите не престанат по еден час, контактирајте го вашиот лекар.

Претходна објаваАко забележите чешање, осип и плускавци по сончање, веднаш реагирајте!
Следна објаваЗошто ви се врти во главата, 8 причини!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име