Дома Health Што се случува со нашето тело кога ќе ги прекрстиме нозете? Еве...

Што се случува со нашето тело кога ќе ги прекрстиме нозете? Еве како тоа влијае на здравјето

400
0

Што се случува со нашето тело кога ќе ги прекрстиме нозете? Еве како тоа влијае на здравјето

Ако обрнете внимание на начинот на кој жените седат, ќе забележите дека повеќето од нив ги прекрстуваат нозете

Прекрстувањето на нозете е навика на многумина, но кога ќе се концентрираме на таа поза, ќе сфатиме дека всушност не е баш удобна. Покрај тоа што вака нема да ни биде удобно, оваа поза не е добра ниту за нашето здравје.

Прекрстување на нозете и здравјето
„Честото вкрстување на нозете предизвикува стрес на зглобовите на колкот и може да предизвика собирање на крвта во нозете кога вените се компресирани“, изјави кардиологот д-р Стивен Синатра за ABC.

Може да предизвика и зголемување на крвниот притисок. Кога ги прекрстувате нозете, го прекинувате протокот на крв во остатокот од вашите екстремитети, што може да предизвика привремени скокови на крвниот притисок. Иако прекрстувањето на нозете во коленото предизвикува значително зголемување на крвниот притисок, кога нозете се прекрстени во зглобот, крвниот притисок не се зголемува. Прекрстената хипертензија е минлива и исчезнува кога вашите нозе не се прекрстени. Меѓутоа, ако имате висок крвен притисок, подобро е да седите со исправени нозе отколку со прекрстени нозе.

Не ги игнорирајте болките во грбот


‘Рбетот
Иако често се смета дека прекрстувањето на нозете предизвикува проширени вени, тоа всушност не е точно. Според Healthline, постои голема генетска компонента за добивање на проширени вени, а долгото стоење или седење може да доведе до проширени вени, без разлика дали вашите нозе се прекрстени или не.

Сепак, едно нешто што секако може да го направи седењето со скрстени нозе е да предизвика погрешно усогласување на ‘рбетот, поради ротацијата на карлицата под агол. Резултатот е болка во грбот и лошо држење на телото, пишува The List.

Претходна објаваДали страдате од ЗЕЛЕНА ДИЈАРЕА? Руски гастроентеролог предупредува кога е време за посета на лекар
Следна објаваАко сакате да ослабете, подгответе чај од магдонос! 8 правила кои МОРА да ги следите (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име