Дома Психолошки совети Што се случува со нас кога сме лишени од дружење?

Што се случува со нас кога сме лишени од дружење?

442
0

Поради добро познати околности, бевме принудени да поминеме одредено време во изолација, а и сеуште сме на некој начин настрана од секојдневието пред панделијата. Таа изолација можеби остави некои последици кои се присутни и денес и кои сеуште ги практикуваме, се навикнавме на таков начин на живот. За време на празниците и дружењата, вистинско време е да се погледне ситуацијата, бидејќи факт е дека сите имаме промени во помала или поголема мера.

  1. Недостаток на емпатија

Кога сте лишени од дружење, потешко е да се ставите во кожата на другите луѓе и да сочувствувате со него. Дури и мозокот доживува промени, па не покажувате љубов кон вашите најблиски како и обично. Тоа не значи дека сте тврдоглави или дека не ви е грижа, бидејќи сè може да се врати во нормала кога општествениот живот ќе се врати на вашиот распоред.

  1. Ладење (врски)

Кога опишуваме некого како ладна личност, мислиме дека тој не е премногу друштвен, туку лут или интровертен, огорчен… Зборот ладно го користиме за да ги опишеме негативните чувства. Сето ова, сепак, можеби не е само метафора. Студија од 2008 година укажува на можноста навистина да се чувствуваме ладно кога сме исклучени од општеството или обземени од некоја друга негативна емоција. Ако ова е вистина, можеби сте почувствувале студени грчеви неколку пати за време на карантинот или сте мислеле дека во станот е постудено отколку што навистина било.

  1. Воспаление

Осаменоста и изолацијата може да доведат до депресија и стрес, кои пак се манифестираат во телото во форма на воспаление. Ова го забележувате како надуеност, зголемена подложност на болести, дигестивни проблеми и севкупна лоша состојба на организмот.

  1. Изолација

Заклучени во вашиот свет, полека го губите контактот со реалноста, брзото темпо и надворешниот свет. Ова особено го чувствувавте ако сте принудени да работите од дома и по неколку дена повеќе не сте се облекле во пижами, а сериите и филмовите станале дел од секојдневието. Кога наеднаш ќе се вратите на брзото темпо на живот, можеби сте доживеале шок и сè уште нема да можете да ги издржите сите ваши обврски денес. Можеби тоа е порака дека треба да ги отстраните непотребните работи од животот за да поставите приоритети.

Претходна објаваГо намалува холестеролот и го стимулира мозокот: 5 работи зошто е неопходно да се консумира калинка
Следна објаваЛекување во сите приватни здравствени установи во Македонија со приватното здравствено осигурување на СН Осигурителен Брокер

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име