Дома Здравје Што се случува со вашето тело кога често јадете туна

Што се случува со вашето тело кога често јадете туна

318
0

Придобивките од конзервирана туна се значајни, дури и пред да ги погледнете нутритивните вредности. Производот е достапен во речиси сите продавници за храна, е достапен и може да се користи во многу различни јадења, од салати до сендвичи.

Во однос на хранливите придобивки, конзервираната туна има многу од нив. Сепак, многу е важно да не се претера, бидејќи премногу туна може да доведе до труење со жива. Вклучувањето на конзервирана туна во вашата исхрана може да биде одличен потег поради сите позитивни ефекти што може да ги има врз вашето тело.

Еве неколку работи што треба да ги знаете за тоа што се случува со вашето тело кога редовно ја јадете оваа богата и разновидна храна.

Ќе го зголемите внесот на протеини

Додавањето протеини во вашата исхрана може да биде корисно бидејќи ќе се чувствувате подолго време сити и ќе внесете помалку калории. Конзервираната туна функционира токму така. Според USDA, една конзерва туна во масло содржи 46,6 грама протеини, додека една конзерва туна спакувана во вода содржи 31,7 грама протеини. Со оглед на фактот дека треба да консумирате 0,36 грама протеини на килограм телесна тежина, само една лименка туна би можела да ви го обезбеди најголемиот дел, ако не и целиот дневен внес на протеини.

Помага во одржување на здравјето на мозокот и очите

Благодарение на омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во конзервираната туна, ќе ја зајакнете функцијата на мозокот и очите ако, на пример, за ручек изедете сендвич со туна. Познато е дека DHA, омега-3 масна киселина има својства за подобрување на меморијата. Покрај тоа, тој исто така има ефект на намалување на воспалението и отстранување на симптомите на суви очи.

Ако јадете туна која е конзервирана со додадено масло, може да се здебелите

Иако конзервираната туна со додадено масло има некои предности како што се повеќе протеини и вкус во споредба со конзервираната туна во сопствениот сок, туната во масло има повеќе калории и може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Можеби се чувствувате надуено

Една состојка која се наоѓа во сите конзервирана туна е натриумот кој, доколку се консумира во големи количини, може да доведе до надуеност. Според Институтот Линус Паулинг, една конзерва туна – без разлика дали е во масло или во вода – содржи, во просек, околу четвртина од дневниот внес на натриум.

Претходна објаваНавики во исхраната кои го зголемуваат крвниот притисок
Следна објаваОчите можат да покажат дека нешто не е во ред со мозокот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име