Дома Здравје Што се случува во вашето тело ако јадете киви секој ден?

Што се случува во вашето тело ако јадете киви секој ден?

2326
0

Три киви дневно предизвикуваат намалување на систолниот притисок за 3,6 милиметри жива, а лутеинот во кивито делува превентивно за опасните срцеви заболувања. Освен тоа, кивите помага во слабеење, го стимулира варењето и го зајакнува целиот имунитет.

Ако киви се јаде редовно, едно киви три пати на ден, тогаш тоа има силно влијание врз намалувањето на крвниот притисок, покажа студијата на Универзитетот во Осло на испитаници на возраст од 55 години. Високиот крвен притисок е еден од факторите на ризик за срцеви заболувања и е број еден „убиец“ во светот, како што објаснуваат научниците.

Го зголемува имунитетот

Научниците веруваат дека кивите има силно антиоксидантно дејство и е богато со лутеин. Покрај тоа, тој е богат со витамин Б6 и е одличен за трудници. Фолатите исто така ја спречуваат анемијата и го стимулираат производството на црвени крвни зрнца, според Healthbuilderz.

Помага при слабеење

Сите сакаме во одреден момент од животот да станеме послаби, а кивите помага во тоа на природен начин. Ако јадете киви како ужина, неговите влакна ќе го стимулираат варењето и ќе го забрзаат метаболизмот, а истовремено ќе ни го дадат неопходното чувство на ситост.

Одлично за деца, кожа и вид

Кивите содржат и витамин А, кој е важен за развојот на децата, за зачувување на здравјето на видот, како и за убавината на кожата. Витаминот А најчесто се користи за лекување на разни кожни заболувања како што се акни и други воспаленија.

Заштитува од рак

Фитохемикалиите присутни во кивите помагаат во борбата против оштетувањето од слободните радикали, познати предизвикувачи на малигни заболувања. Ова овошје содржи и витамин Е, а јадењето киви може да ве снабди до 80 мг витамин Ц, кој може да ви помогне да го одржите вашиот имунолошки систем силен.

Претходна објаваКако да се надминат стравовите еднаш засекогаш?
Следна објаваСлабеете со помош на компири и неколку правила

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име