Дома Интересно Што се крие под мразот на Гренланд?

Што се крие под мразот на Гренланд?

614
0

Гренланд е најголемиот остров во светот и дом на околу 56.000 луѓе. Но, тоа е исто така дом на нешто друго; големо ледено тело. Со векови, научниците биле фасцинирани од она што се крие под мразот на Гренланд, но со просечна дебелина од над 1,5 km, неговите тајни останале мистерија.

Но, благодарение на глобалното затоплување, борбата за богатството на Гренланд веќе започна.

Голем дел од Гренланд е всушност под нивото на морето

Иако Гренланд е на иста географска широчина како некои од најстудените градови во светот, температурите во нејзиниот јужен дел се всушност релативно благи, дури и во зима.

Сето тоа благодарение на Голфската струја, природните струи кои испраќаат потопли температури кон Европа. Но, Голфската струја е ранлива на климатските промени, а за кревкиот екосистем како Гренланд, тоа може да предизвика проблеми.

Но, внатрешноста на Гренланд е интересна. Опкружен со планини од сите страни и покриен со мраз кој се компресирал во текот на милиони години, неговата најниска точка е, всушност, 1000 метри под нивото на морето!

Користејќи термичка слика, научниците открија дека оваа област го крие најдолгиот кањон во светот, кој се протега на повеќе од 750 километри низ пејзажот.

Веројатно тоа бил древен кањон создаден, не од мраз, туку од огромно водно тело, можеби најголемата река што светот ја видел. И постои веројатност оваа река да е присутна и денес. Според научниците од Институтот за наука за ниски температури на Универзитетот Хокаидо:

„Резултатите се во согласност со долгата субглацијална река“, вели Чемберс, „но останува значителна неизвесност. На пример, не знаеме колку вода, доколку има, е достапна за да тече низ долината и дали таа навистина излегува во фјордот Петерман или повторно замрзнува или бега од долината на патот“.

Иако не знаеме колку вода тече низ оваа субглацијална река, постојаното топење на ледената покривка може да донесе катастрофа на светските крајбрежја.

Но, ако реката некогаш течела преку површината на Гренланд, дали тоа значи дека островот бил навистина зелен?

Претходна објаваГлавоболка
Следна објава10 најубави замоци во Европа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име