Дома Здравје Што се знае за новиот вид делта + и колку е опасен?

Што се знае за новиот вид делта + и колку е опасен?

757
0

Еве што велат експертите…


Во изминатите денови, особено во последните два, сведоци сме на исклучително голем пораст на новозаразени лица со коронавирус. Последниве недели се чинеше дека има стагнација, но сега се чини дека трендот на зголемување на случаите продолжува. Причините се многубројни. Постои делта варијанта која е многу заразна.

Нова делта + вирус

Иако беше предупреден во осмиот месец, неизбежно е да дојде токму сега.

„Во оваа долготрајна битка потребен е многу ред и добра организација. Нема сомнеж дека ќе го победиме вирусот, прашање е само колку жртви. Мора да се бориме со сите средства. Се опуштивме во текот на летото, но сега се собираме на повеќе затворени простори. Вирусот не го промени своето однесување, освен што стана позаразен“.

Видот делта + сега се појави и брзо се шири во Источна Европа

„Тоа може да се случи. Кога вирусот се шири многу, кога се заразени голем број луѓе, се случуваат грешки и мутации и се врши селекција. Кога ќе има експоненцијален раст, ќе се појават нови варијанти. Колку далеку ќе оди ова е тешко да се предвиди, мутацискиот капацитет на вирусот е сè уште ограничен, но очигледно се уште има простор за појава на повеќе заразни варијанти.

Во источниот дел на Европа заразата интензивно се шири, може да се очекуваат позаразни варијанти на вирусот“, посочува Лучин.

Пред два месеци N1 пишуваше за овој вид на вирус, за кој, како што веќе се сомневаше тогаш, е многу поопасен и содржи мутации во бета и делта варијанти.

Иако е доста сличен на видот делта, овој нагласува некои симптоми кои можат да бидат причина за загриженост како што се проблеми со белите дробови, отежнато дишење и проблеми со дишењето, продолжена треска и кашлица, дигестивни проблеми, осип и алергии, суви или насолзени очи, апетит и гадење.

„Нашето тело развива ефикасен одговор кога се зема третата доза. Сепак, по две дози многу луѓе не успеваат да развијат максимален одговор, има многу технички грешки, сигурно 10 или 15 проценти од луѓето остануваат незаштитени. Сè уште не знаеме колку долго ќе трае заштитата по две дози или по „бустер доза“.

Главниот проблем со вакцинацијата е дали антителата можат да стигнат до нашата слузница каде што вирусот заразува. Очекувам интраназалните вакцини да се појават многу наскоро во форма на спреј каде што се стимулира имунолошкиот одговор на мукозната мембрана на респираторниот систем.

Google search engine
Претходна објаваТоп 3 женски проблеми: Дали се препознавате?
Следна објаваДали хималајската сол е навистина подобра од обичната?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име