Дома Здравје Што сето тоа ви го оштетува видот

Што сето тоа ви го оштетува видот

468
0

Начинот на живот, навиките во исхраната, загадената околина и многу други нешта влијаат на нашето целокупно здравје, вклучувајќи го и нашиот вид. Многу луѓе го губат видот на млада возраст, па вообичаено е да се видат луѓе кои носат очила или контактни леќи.

Дали некогаш сте размислувале за причината што доведува до оштетување на видот? Има многу работи кои го оштетуваат нашиот вид. Погледнете некои од факторите подолу…

Пушењето. Пушењето има многу лоши ефекти врз целокупното здравје. Оштетувањето на видот е едно од нив.

Вирус. Понекогаш несвесно вршиме премногу притисок врз нашите очи. Работиме на компјутери долго време, гледаме телевизија и играме видео игри или читаме книга. Овој физички напор на нашите очни мускули доведува до оштетување на нашиот вид.

УВ зрачење. Сите знаеме дека треба да носиме очила за сонце кога излегуваме за да ги заштитиме очите од УВ зраците. Ултравиолетовите зраци можат да им наштетат на вашите очи.

Висок крвен притисок. Високиот крвен притисок може сериозно да ги оштети вашите очи ако не се лекува. Ги оштетува крвните садови во мрежницата, областа во задниот дел на окото. Оваа болест е позната како хипертензивна ретинопатија.

Дијабетес. Ако имате дијабетес, веројатно ќе имате и некои болести на очите како што се глауком и дијабетична ретинопатија, каде што мрежницата сериозно се оштетува. Денес, тоа е водечка причина за слепило и заматен вид.

Алкохол. Прекумерното консумирање алкохол може да биде штетно за вашето тело, вклучувајќи ги и вашите очи. Ова може да предизвика проблеми со видот и целокупното здравје на очите.

Нездрава исхрана. Ако се храните нездраво и вашето тело не ги добива хранливите материи што му се потребни за здравјето на очите, ќе станете поподложни на многу болести на очите. Недостатокот на витамин А доведува до слепило или проблеми со видот. Исто така, ниското ниво на витамин Б-12 може да предизвика заматен вид.

Претходна објаваХрана која влијае на сонот
Следна објаваДали заборавате? Еве осум можни причини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име