Дома Health Што проверуваат тестовите за железо и како да се препознае неговиот недостаток?

Што проверуваат тестовите за железо и како да се препознае неговиот недостаток?

676
0

Корисен минерал

Железото е минерал кој телото го користи, освен за снабдување со кислород, за производство на хормони, тетиви, лигаменти и друго сврзно ткиво. Доколку ви недостасува, вашата исхрана веројатно не е богата со месо и риба. Недостатокот е исто така можен ако изгубите крв поради повреда или болест како што е чир или рак на дебелото црево, или ако вашето варење не работи добро. Нивото на железо може да се намали со возраста и ако почнете да јадете помалку. Ако сте маж, треба да давате околу 8 mg железо дневно. На жените помлади од 50 години им требаат околу 18 mg на ден, а по 50, доволни се 8 mg на ден. Ако сте вегетаријанец, ви треба двојно повеќе. Храната богата со витамин Ц (портокал, црвена пиперка, јагоди и брокула) му помага на телото да го апсорбира железото.

Постојат неколку крвни тестови поврзани со железо, од кои секој е различен…

Тест за серумско железо

Вашиот лекар обично ќе побара тест за серумско железо како продолжение на вашата дијагноза доколку вашиот првичен тест открие абнормални резултати. Проверува за ненормално високи или ниски нивоа на железо во крвта. Абнормален резултат може да укаже дека имате анемија или дека сте внеле премногу железо.

Тест за вкупен капацитет за врзување на железо (TIBC)

Тестот TIBC проверува дали има премногу или премалку железо во крвотокот. Вашиот лекар може да го нареди овој тест ако мисли дека имате анемија или премногу железо во крвта, бидејќи и двете може да бидат знак за сериозна здравствена состојба. Железото не циркулира во крвта самостојно, туку е врзано за транспорт на протеини, кои во дијагностиката колективно се нарекуваат TIBC и слободната фракција на UIBC и го претставуваат моменталното депо на железо.

Тест за феритин

Го проверува нивото на железо складирано во вашето тело. Феритинот е вистинско складиште на железо од кое телото го црпи кога му недостасува. И ненормално ниското и високото ниво на феритин може да предизвикаат непријатни симптоми.

СИМПТОМИ НА ДЕФИЦИТ

Дали се чувствувате уморни, слаби или имате вртоглавица, бледа кожа, забрзан пулс, ладни раце, главоболки и дигестивни проблеми? Дали сте почесто болни, а температурата ви варира повеќе од вообичаено? Покрај тоа, дали забележавте дека размислувате помалку јасно и се сеќавате полошо? Ова се знаци кои можат да значат дека вашето тело не добива доволно железо. Можеби на почетокот нема да забележите ништо затоа што вашето тело ќе го искористи она што го има складирано во мускулите, коските и црниот дроб. Но, кога ќе ги снемате тие резерви, вашите црвени крвни зрнца ќе носат се помалку хемоглобин. Ова значи дека клетките на телото ќе добијат помалку кислород, што ќе доведе до анемија.


Претходна објаваМиењето садови е активност која го активира мозокот и ви помага да се фокусирате
Следна објаваБрз ручек: Потпечен спанаќ со пилешко (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име