Дома Здравје Што предизвикува херпес?

Што предизвикува херпес?

1063
0

Речиси и да нема личност која барем еднаш во животот немала херпес. Познат и како треска, херпесот најчесто се јавува кога имунолошкиот систем е ослабен, а се манифестира со болка, печење и чешање придружени со појава на плускавци.

Болестите кои предизвикуваат пад на имунитетот влијаат на појавата на херпес. Стресните периоди, и психички и физички, може да предизвикаат херпес, а често се јавува кај жените за време на менструацијата.

На оваа болест и претходи пецкање, чувство на напнатост, чешање, а неколку дена подоцна се појавуваат меурчиња полни со бистра течност кои се формираат во еден вид кластер.

Тогаш херпесот почнува да чеша и пецка, а бистрата течност се заменува со заматена.

Ова е најризичниот период, бидејќи со прстите може да се пренесе на очите или на други луѓе. По пет до седум дена, меурите пукаат и на овие места се формираат красти, по што лицето повеќе не е извор на инфекција.

Хигиената е најважна работа во лекувањето на херпесот.

Не споделувајте прибор за јадење или чаши со други бидејќи херпесот е минлив. Контактирајте со вашиот лекар за да ја излечите оваа болест на најдобар и најбрз начин и да дознаете на што треба да обрнете посебно внимание во иднина за да спречите појава на херпес.

Претходна објаваАнемија: Откријте дали сте анемични
Следна објаваЧистење на белите дробови…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име