Дома Здравје Што предизвикува крвава столица? Еве можни причини

Што предизвикува крвава столица? Еве можни причини

940
0

Освен ако не сте јаделе цвекло порано во текот на денот, гледањето на црвената боја во тоалетот може да биде алармантно. Крвавата столица, позната и како ректално крварење, може да биде симптом на многу здравствени состојби, од кои некои се бенигни, а некои многу штетни. Според Health , крвта може да ја видите во тоалетната школка или само на тоалетната хартија откако ќе ја избришете, а може да биде светло црвена или темно црвена.

Колку подолго крвта ќе остане во вашиот дигестивен тракт, толку ќе биде потемна бидејќи поминува повеќе време во интеракција со дигестивните хемикалии.

Тоа значи дека светло-црвената крв ретко може да укаже на нешто сериозно бидејќи почнува ниско во дебелото црево или ректумот, но кога станува збор за темноцрвена крв во столицата, веројатно е дека крварите во дигестивниот тракт и ви треба преглед.

Рабиа Де Латур, гастроентеролог, сепак, апелира секој што ќе види крв во столицата да оди на лекар, особено ако се работи за болно празнење на дебелото црево, бидејќи тогаш е неопходно да се направи колоноскопија.

Еве кои се можните причини за крвава столица:

Хемороиди

Хемороидите се една од најчестите причини поради кои ќе видите крв во столицата – тоа е акумулација на крвни садови на дното на вашиот ректум, а Лиза Ганџу, гастроентеролог, вели за Health.com дека сите ги имаат. Она што ние го сметаме за хемороиди се всушност воспалени хемороиди, но крвните садови се секогаш таму, воспалени или не. Така, понекогаш, кога силно се напрегате за време на столицата или имате дијареа, хемороидите може да пукнат и да предизвикаат крварење.

Обично крвта што ја гледате од хемороидите е светло црвена и често крварењето престанува самостојно. Но, можно е и да се работи за анална пукнатина – пукнување на слузокожата на дебелото црево, а најчесто се забележува по хроничен запек или напрегање. Во овој случај, најдобро е да одите кај вашиот лекар.

Воспаление

Крвавата столица може да биде симптом на воспалителна болест на цревата (IBD), кои се нарушувања кои предизвикуваат хронично воспаление во вашиот дигестивен тракт. Чировите може да предизвикаат крвава столица, а воспаленото црево може да предизвика крв во столицата додека ослободувате воспалително ткиво.

Инфекција

Некои инфекции може да доведат до крвава столица. Др. Ганџу истакнува дека E. coli и другите бактерии предизвикуваат инвазивна инфекција, што резултира со воспаление и ексфолијација на ткивата. Една таква инфекција се нарекува дивертикулитис – инфекција и воспаление на дивертикулумот. Тие обично не предизвикуваат проблеми, но ако некој од овие испакнатини пукне, може да предизвика доста хронично крварење. Ако таквото крварење се повтори, потребна е операција за да се спречи повторување.

Рак на дебелото црево

Др. Де Латур истакнува дека најстрашната причина за крвава столица е ракот. Иако некогаш се сметаше дека ракот на дебелото црево се јавува само во средна возраст, лекарите сега го дијагностицираат и кај помладите луѓе. Зголемувањето на ракот на дебелото црево е главната причина зошто многумина веднаш одат на лекар кога ќе видат крв во столицата – најдобро е веднаш да се исклучи ракот и да не се чека крварењето да се влоши.

Луѓето кои имаат необјаснето ректално крварење, особено ако тоа е поврзано со губење на тежината или имаат семејна историја на рак на дебелото црево или какви било други симптоми, дефинитивно треба да одат на гастроентеролошки преглед. Доколку забележите темно кафеава или црна столица и/или светло црвена крв на тоалетната хартија, задолжително консултирајте се со лекар.

Претходна објаваПиење вода веднаш по станувањето: Сите придобивки од овој ритуал
Следна објаваСтрес и телесна тежина: Што всушност е врска?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име