Дома Здравје Што не треба да се јаде додека земате АНТИБИОТИЦИ?

Што не треба да се јаде додека земате АНТИБИОТИЦИ?

347
0

Овие намирници го успоруваат или целосно го блокираат нивниот ефект.
Список на храна која е забранета за време на антибиотска терапија.


Постојат три начини на кои начинот на кој јадеме може да влијае на лековите што ги земаме. Одредена храна може:
го попречуваат начинот на кој телото ги разградува лековите,
ја успорува апсорпцијата на лекот или
целосно ја блокира апсорпцијата.

Следствено, ако земате сериозни лекови како што се антибиотици , треба да бидете особено внимателни.

Додека ги убиваат бактериите кои сакаме да ги елиминираме поради инфекција, антибиотиците влијаат и на т.н добри бактерии, кои му користат на телото. Поради ова, фармацевтите посочуваат дека исхраната е од клучно значење за тоа колку антибиотикот ќе биде ефикасен, а експертите предлагаат да го забрзаме закрепнувањето и да ја зголемиме ефикасноста на лекот со избегнување на одредена храна.


Што не треба да се јаде кога земате антибиотици?

Храна со поголема киселост

Таквата храна ја попречува апсорпцијата на лековите во телото. Иако цитрусното овошје е корисно за зајакнување на имунитетот за време на болести, имајте на ум дека портокалите и лимоните можат да го намалат ефектот на антибиотиците, а истото важи и за чоколадото, доматите итн.

Алергени и шеќери


Глутенот , млечните производи и шеќерот се супстанции кои ја потиснуваат способноста на белите крвни зрнца да ги уништуваат бактериите, што е клучно за борба против инфекцијата. Понатаму, на жените кои земаат антибиотици особено им се советува да избегнуваат шеќер за да спречат развој на габична инфекција, како што е кандидијаза.

Млечни производи

Бидејќи калциумот ја блокира апсорпцијата на антибиотиците, консумирањето млечни производи додека земате антибиотици нема да ви помогне брзо да закрепнете.
Она што е корисно, се разбира, не во преголеми количини, секако е јогуртот , кој е богат со добри бактерии и им помага на цревата да одржуваат нормална бактериска флора додека трае антибиотската терапија.

Ако поради некоја причина земате додаток на калциум, се препорачува да го земате најмалку три часа пред да го земете антибиотикот.

Храна богата со растителни влакна

Леќата, гравот и цели зрна се добри опции кога се обидувате да изгубите тежина, но овие намирници треба да се сведат на минимум доколку земате антибиотици. Имено, ја намалува апсорпцијата на лековите во крвта.

Алкохол

Добро е познато дека премногу алкохол не е добар за здравјето, а овој пијалок има негативен ефект кога пиете било каков лек, а не само антибиотици. Алкохолот го зголемува ризикот од гастроинтестинални проблеми, поспаност и вртоглавица, па затоа треба да се избегнува доколку сте на каква било терапија.

Претходна објаваИстражување: Овие БАКТЕРИИ се водечка причина за смрт после срцевите заболувања
Следна објаваЗголемената стомачна киселина се неутрализира со одредени намирници

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име