Дома Psychological advice Што не знаете за среќата?

Што не знаете за среќата?

333
0

Знаеме дека парите не можат да ја купат среќа (или можат?) И дека сите имаме право да бидеме среќни. Сепак, постојат неколку работи што веројатно не ги знаете за таа емотивна состојба за која сите копнееме.

Парите не можат да купат среќа?
Да заработите повеќе пари не само што ќе ги подобрите вашите приходи. Имено, научниците откриле дека степенот на среќа и емоционално задоволство расте до одредена посакувана сума на заработка. Сепак, голем број луѓе ќе сакаат да заработат уште повеќе откако ќе ја постигнат посакуваната сума на заработка, ќе се развие одреден вид алчност и среќата полека ќе почне да згаснува. Значи, ни треба одредена сума пари (некој повеќе, некој помалку) за да бидеме целосно задоволни.

Медитација во борбата против депресијата?
Неколку студии покажаа дека луѓето кои редовно медитираат чувствуваат одредени физички промени во мозокот. Антидепресивите имаат сличен ефект. Луѓето кои медитираат не само што се посреќни и по љубезни со другите, туку нивниот мозок е помалку одговорен на стрес.
Дали сте премногу зафатени со медитација? Не е потребно многу време! Научниците откриле дека дневната медитација во период од 20 минути е сосема доволна за подобрување на менталното здравје.

Дали жената треба да биде слаба?
Во една студија, научниците откриле дека најсреќни бракови се оние во кои жената е слаба, односно има помал индекс на телесна маса од мажот. Не се споредувајте со мажите, но одржувајте ја тежината на нормално ниво за да бидете среќни, задоволни и здрави.

Треба да се стапи во брак?
Без оглед на фреквенцијата на разводи, постојат докази дека луѓето во брак се посреќни од слободните. Невенчаните со текот на времето покажуваат намалување на среќата, за разлика од оженетите.

Годините не се само броеви?
Можеби мислите дека сте биле посреќни додека сте добиле возачка дозвола, дипломирале или сте пронашле соодветна работа. Сепак, чувствата во адолесценцијата и во раните дваесетти не можат да се споредат со оние што ќе ги почувствувате во 33-та година. Британски научници испитале луѓе во четириесеттите години, а дури 70% од нив рекле дека нивната 33-та година од животот е најсреќна затоа што дури тогаш биле во можност да ја постигнат вистинската среќа за нив.

Дали социјалните мрежи ве прават осамени?
Научниците откриле дека луѓето кои редовно ги посетуваат социјалните мрежи чувствуваат пониско ниво на среќа. Главната причина е споредување со другите, а потоа повеќето мислат дека другите се подобри и дека другите се посреќни. Социјалните мрежи ви овозможуваат да комуницирате со пријателите, но исто така ве изолираат од пријателите. Комуникацијата лице в лице е највисок квалитет на комуникација која ќе ве направи најсреќни.

Претходна објаваПалента со спанаќ…
Следна објаваБрзи здрави топчиња…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име