Дома Живот Што најчесто го оштетува видот…

Што најчесто го оштетува видот…

288
0

Начинот на живот, навиките во исхраната, загадената околина и многу други работи влијаат на нашето целокупно здравје, вклучувајќи го и видот. Многу луѓе го губат видот на млада возраст, па затоа стана вообичаено да се гледаат луѓе кои носат очила или контактни леќи.
Дали некогаш сте размислувале за причината што доведува до оштетување на видот? Постојат многу работи што го оштетуваат нашиот вид. Погледнете некои од факторите подолу:
Пушење – Пушењето има многу лоши последици врз целокупното здравје. Оштетувањето на видот е едно од нив.
Напрегање – Понекогаш несвесно правиме премногу притисок врз очите. Ние работиме долго време на компјутери, гледаме телевизија и играме видео игри или читаме книга. Овој физички напор на мускулите на нашето око доведува до оштетување на нашиот вид.
УВ зрачење – Сите знаеме дека треба да носиме очила за сонце кога ќе излеземе за да ги заштитиме очите од УВ зраците. Ултравиолетовите зраци можат да им наштетат на очите.
Висок крвен притисок – Високиот крвен притисок може сериозно да ги оштети вашите очи ако не се лекува. Ги оштетува крвните садови во мрежницата, област во задниот дел на окото. Оваа болест е позната како хипертензивна ретинопатија.
Дијабетес – Ако имате дијабетес, веројатно имате и некои болести на очите, како што се глауком и дијабетична ретинопатија, каде мрежницата станува сериозно оштетена. Денес, тоа е водечка причина за слепило и заматен вид.
Алкохол – Прекумерната употреба на алкохол може да биде штетна за вашето тело, вклучително и за очите. Ова може да предизвика проблеми со видот и целокупното здравје на очите.
Нездрава исхрана – Ако јадете нездраво и вашето тело не добива хранливи материи потребни за здравјето на очите, ќе станете поподложни на многу болести на очите. Недостаток на витамин А доведува до слепило или проблеми со видот. Исто така, ниското ниво на витамин Б-12 може да предизвика заматен вид.

Претходна објаваЧистиот дом спречува алергии…
Следна објаваВреме е за нарциси и зумбули: Еве како подолго да ви траат во вазна…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име