Дома Здравје Што може да открие стоматолог за вашето здравје?

Што може да открие стоматолог за вашето здравје?

183
0

Одењето на заболекар не е важно само за проверка на состојбата на вашите заби – тоа исто така може да открие и други работи за вашето здравје. Добар стоматолог може да ги прочита знаците што ги испраќаат непцата или емајлот ( глеѓ) . Откријте ги сите болести што можат да се детектираат со преглед на забите и усната шуплина.
Дијабетес
Луѓето со дијабетес најчесто имаат проблем со заболување на непцата, бидејќи имаат намалена способност да се бранат од микроорганизми што резултира со инфекции во усната шуплина. Апсцеси на непцата, отоци, заболувања на непцата кои не реагираат на конвенционална терапија и губење на коските се знаци кои укажуваат на дијабетес.
Стрес
Иако можеби не сте свесни за ова, стресот за време на спиењето може да направи вашите заби да крцкаат, што доведува до ронење на забите. Стоматологот лесно ќе го забележи ова со преглед или рентген и ќе препорача заштита на забите додека спиете. Освен стрес, може да се појави и крцкање затоа што вашите заби не лежат правилно еден врз друг.
Предвремено породување
Постојат студии кои покажуваат дека заболувањата на непцата, како што е периодонтитисот, се поврзани со предвремено породување. Причината за ова е развој на бактерии во устата на болни пациенти кои го стимулираат производството на простагландини – воспалителни молекули кои можат да предизвикаат предвремено раѓање и да го ограничат растот на фетусот. Затоа се препорачува жените да ја проверат состојбата на непцата пред да забременат или што е можно порано во бременоста и да започнат со лекување на какви било проблеми што е можно порано.
Срцева болест
Воспаление на непцата и ризик од срцев удар и мозочен удар се меѓусебно поврзани. Истражувачите од оваа област претпоставуваат дека тоа е затоа што воспалението во устата, исто така, промовира воспаление и во другите делови на телото, вклучувајќи ги и артериите, што ги зголемува гореспоменатите ризици. Ако имате семејна историја на кардиоваскуларни заболувања, проверете дали вашата усна шуплина е што е можно поздрава.

Претходна објаваТАЈНИ ЗА УСПЕХ! Пет клучни совети за успешен и мирен живот…
Следна објава10 здравствени придобивки од сокот од калинка…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име