Дома Здравје Што може да открие стоматологот за вашето здравје?

Што може да открие стоматологот за вашето здравје?

433
0

Одењето на стоматолог не е важно само за проверка на состојбата на забите – тоа може да открие и други работи за вашето здравје. Добар стоматолог може да ги прочита знаците што ги испраќаат вашите непца или глеѓ. Откријте ги сите болести кои можат да се откријат со преглед на забите и усната шуплина.

Дијабетес

Луѓето со дијабетес најчесто имаат проблем со заболување на непцата бидејќи имаат намалена способност да се одбранат од микроорганизми што резултира со инфекции во усната шуплина. Апсцеси на непцата, оток, заболување на непцата што не реагира на конвенционалната терапија и губење на коскената маса се знаци на дијабетес.

Стресот

Иако можеби не сте свесни за тоа, стресот за време на спиењето може да предизвика чкртање на забите, што доведува до трошење на забите. Стоматологот лесно ќе го забележи тоа со преглед или рендген и ќе препорача заштита на вашите заби додека спиете. Освен стрес, може да се појави и чкртање затоа што забите не лежат правилно еден врз друг.

Предвремено раѓање и ниска родилна тежина

Постојат студии кои покажуваат дека болестите на непцата, како што е периодонтитисот, се поврзани со мала тежина при раѓање и предвремено породување.

Причината за тоа е развојот на бактерии во устата на болните пациенти кои го стимулираат производството на простагландини – воспалителни молекули кои можат да предизвикаат предвремено раѓање и да го ограничат растот на фетусот.

Затоа, препорачливо е жените да ја проверат состојбата на непцата пред да забременат или што е можно порано во бременоста и да почнат да ги третираат сите проблеми што е можно порано.

Срцева болест

Гингивитисот и ризикот од срцев и мозочен удар се меѓусебно поврзани. Истражувачите во оваа област претпоставуваат дека тоа е затоа што воспалението во устата, исто така, промовира воспаление на други делови од телото, вклучувајќи ги и артериите, што ги зголемува овие ризици.

Ако имате семејна историја на кардиоваскуларни болести, погрижете се вашата усна шуплина да биде што е можно поздрава.

Претходна објаваПрепознајте ги симптомите на дехидрација
Следна објава3 вечни непријатели на убавината

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име