Дома Здравје Што може да ни се случи на сите поради боси стапала?

Што може да ни се случи на сите поради боси стапала?

225
0

Иако босите стапала за многумина се концепт за опуштање, нашите мајки и баби се во право кога не следат и ни велат да носиме влечки. Иако со боси стапала полесно може да настинеме или воспаленија, има уште некои работи за кои не се препорачува да одиме боси.

Моментот кога ќе се вратите дома по напорниот ден, ќе ги соблечете чевлите и чорапите и конечно ќе ги ослободите стапалата е едно од најубавите чувства. Меѓутоа, ако е добро за здравјето, не е.

„Стапалата не се дизајнирани да одат боси цело време“, објасни д-р Вилијам Спилфогел, раководител на гранката на медицината која се занимава со проучување на стапалата.

Многумина уживаат да го поминуваат времето со боси нозе, особено во текот на летото, а сега и за време на пандемијата кога е зголемен бројот на луѓе кои работат од дома. Честопати немаме потреба од облека, дури ни чевли, што доведе до зголемен број на проблеми со стапалата.

“Животот во пандемија значи дека правиме сè од дома. Вежбањето дома и дебелеењето предизвикаа бројни проблеми со стапалата, на кои пациентите се повеќе се жалат”, тврди докторот Жакелин Сутера.

Докторката додаде дека е многу важно да не бидеме боси, туку да внимаваме какви чевли носиме при одредени активности.

„Пред да започнете одредена активност, треба да бидете сигурни дека ги имате соодветните обувки за тоа“, рекол докторот.

Не треба да се грижите ако ги миете забите, се облекувате или пиете кафе боси, но проблем е доколку поголемиот дел од денот го поминувате без чевли.

Покрај болка и непријатност, може да се појават и одредени болести.

Трн во петицата (планетарен фасцитис)

Оваа болка им е позната на повеќето луѓе, а таа станува се почеста. Се јавува кога ткивото што ги поврзува петата и зглобот е оштетено.

Иако најчесто се јавува од непознати причини, причина може да бидат и нови и зголемени активности. Носењето соодветни обувки и избегнувањето боси стапала може да го реши проблемот.

Мортонов невром

Одење со боси стапала може да ја влоши оваа состојба, препознатлива по болка и вкочанетост во зглобот на стапалото или прстите.

Ризикот од него се зголемува со носење високи потпетици или тесни чевли. Исто така, можно е да се појави ако имате рамни стапала или ако се занимавате со спорт што предизвикува дополнителен стрес врз нив. Се препорачува луѓето со Мортон невром да носат чевли со добра потпора на лакот и мека подлога за пети.

Тендинитис

Тетивите во стапалото кои ги поврзуваат мускулите и коските можат да се воспалат, а најчеста причина за тоа се босите стапала.

Нозете надолу

Луѓето кои го имаат овој проблем може дополнително да го влошат со одење боси. Носењето соодветни обувки ќе ги заштити вашите стапала и ќе ја ублажи непријатноста.

Ако чувствувате болка во стапалата, не избегнувајте да одите на лекар.

„Доколку навреме ја забележите болката, може многу лесно да се реши. Проблемот е ако одложите да одите“, вели д-р Шпилфогел.

Ако сакате да одите боси, тоа треба да го правите умерено, во спротивно се препорачува да одите во влечки.

Претходна објаваЛекарите советуваат како да се ослободите од мигрената
Следна објаваАктивен јаглен, сите придобивки…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име