Дома Здравје Што можеме да очекуваме од исхраната без глутен?

Што можеме да очекуваме од исхраната без глутен?

324
0

Диетата без глутен е добро позната опција „задолжителна “ за сите луѓе кои страдаат од целијачна болест или глутенска ентеропатија – болест која ги оштетува ресичките на тенкото црево и предизвикува нивно воспаление.

Не постои друга алтернатива за пациентите со целијаки – најефективната терапија е конзистентна и доживотна диета без глутен. Доколку не се спроведе, оштетената слузница неефикасно ги апсорбира хранливите материи од храната, а последиците за пациентите се видливи во вид на недостаток на витамини, забавен развој, губење на телесна тежина, анемија и други навидум „забележливи“ симптоми како што се абдоминалните болка, надуеност, несварена столица.

Но, што е со другите луѓе кои имаат неспецифична нетолеранција на глутен или една од присутните автоимуни болести?

Новото научно знаење раздвои неколку видови на „проблематични“ состојби поврзани со глутен. Не е целата нетолеранција на глутен целијачна болест; Имено, постојат бројни неспецифични нецелијачни чувствителности на глутен (NCGS) без докажана алергиска или автоимуна реакција.

Исто така, науката ја поврза нетолеранцијата на глутен со различни автоимуни болести како што се артритис, лупус, болест на тироидната жлезда, дијабетес тип 1, мултиплекс склероза итн. Се верува дека оштетувањето на цревната лигавица поради внесот на глутен може да биде поттик за гореспоменатите автоимуни процеси.

Кашите без глутен претставуваат целосно и нутритивно богато решение за појадок, ужина или замена за брз оброк! Оваа мешавина од житарки, овошје, семиња и сушени билки без глутен е создадена како логичен одговор на денешниот сеприсутен недостаток на енергија во текот на денот и потенцијалните дигестивни потешкотии кои произлегуваат од брзата храна.

Кашата без глутен е одлично решение за сите луѓе кои внимаваат на исхраната, но и за оние кои не можат да консумираат глутен од објективни причини; без разлика дали се работи за целијачна болест или нетолеранција на глутен или пченица.

Претходна објаваОва е главната причина зошто не ја постигнувате идеалната тежина
Следна објаваКога ќе слушнете колку е добра сланината, ќе ја јадете секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име