Дома Здравје Што лебди во нашите очи?

Што лебди во нашите очи?

359
0

Дали забележавте дека имате чудни точки пред очите или пајажина или точки кога гледате? Станува збор за мали лебдечки честички во окото, кои ги имаат повеќе од 70 отсто од луѓето во светот.

Дали се опасни и што точно претставуваат?Тие се нарекуваат лебдечки токму затоа што лебдат во вашите очи. Кога ќе се обидете да се фокусирате на нив, тие се расфрлаат.

Повеќето од лебдечките честички се мали дамки од протеин наречен колаген, дел од течноста слична на гел на задниот дел од окото. Англичаните ги нарекуваат и Eye floaters, бидејќи често изгледа како да лета мува во нашето видно поле и ни пречи.

Пловечките честички најдобро се гледаат кога гледате во нешто многу светло, како бела хартија или небо, и тие се движат со вашите очи.

Тие доаѓаат во различни форми:

црни или сиви точки
мали искривени линии
нишки кои можат да бидат речиси проѕирни
пајажина
прстени

Откако ќе ги добиете, тие обично не исчезнуваат, но помалку ги забележувате.

Ретко, лебдечките честички во очите може да бидат знак за:

болести на очите
повреди на очите
дијабетична ретинопатија
тумор на окото
Ако после се се случи да го заматат погледот, што е ретко, потребна е операција.

Претходна објаваКако и каде точно боли воспаление на слепо црево?
Следна објаваДомашно пире од јаболка: Лесен и здрав десерт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име