Дома Health Што кажува вашиот здив за вашето здравје: Дијабетес, инфекција…

Што кажува вашиот здив за вашето здравје: Дијабетес, инфекција…

288
0

Што кажува вашиот здив за вашето здравје: Дијабетес, инфекција…
Ако имате дијабетес, вашиот здив може да мириса на овошје, што може да биде сигнал дека вашето тело користи масти како „гориво“ наместо шеќер.


Сите веќе знаеме колку е важна хигиената на усната шуплина, а освен сериозни проблеми како губење на забите, може да предизвика и лош здив, кој често може да открие некои здравствени…

Болести на непцата

Ако вашиот здив има метален мирис, може да имате акумулација на бактерии на непцата, што може да доведе до воспаление и инфекција. Стоматологот може да открие и пародонтална болест – на која сте повеќе подложни ако пушите и не користите конец.

Киселина во желудникот

Сите знаеме какво страшно чувство е да лежиш во кревет додека страдаш од киселина во желудникот… Покрај тоа што е непријатна појава, може да предизвика и лош здив бидејќи киселината враќа и парчиња храна долж хранопроводникот, што може да предизвика лош здив.

Дијабетес

Ако страдате од оваа состојба, вашиот здив може да мириса на овошје, што може да биде сигнал дека вашето тело користи масти како „гориво“ наместо шеќер. Ова може да значи дека ви недостасува инсулин, па затоа треба да го посетите вашиот лекар.

Ослободете се од утринскиот здив со овие професионални совети

Хеликобактер пилори

Оваа бактерија е поврзана со развој на рак и чир на желудникот. Често предизвикува лош здив, кој може да се реши доколку бактериите се „убијат“ со антибиотици.

Инфекции на респираторниот тракт

Настинката, кашлицата и инфекциите на синусите ја користат слузта што ја произведуваат за да испратат бактерии низ носот и во усната шуплина, што може да предизвика лош здив кој обично исчезнува со студот.

Лекови

Земањето одредени лекови може да ја исуши устата, што ќе предизвика лош здив, додека други лекови, како што се нитрати за срцеви заболувања или апчиња за спиење, може да испуштаат хемикалии кои предизвикуваат лош здив. Истото може да се случи ако земате премногу витамини.

Дехидрација

Важноста на хидратацијата не може да се нагласи доволно, а лошиот здив е можеби најблагата последица. Без доволно течност, устата ќе се исуши и нашиот здив воопшто нема да биде свеж.

Претходна објаваПојадокот е важен: што треба и што не треба да се јаде
Следна објаваКомпир салата на поинаков начин (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име