Дома Здравје Што значи спиењето за вашиот имунолошки систем?

Што значи спиењето за вашиот имунолошки систем?

374
0

Кога сме болни, ни треба повеќе сон од вообичаено. Лекарите препорачуваат одмор за време на болест бидејќи ова е време кога телото треба најмногу да се брани од напаѓачите како што се вирусите и бактериите.

Студијата објавена во Журналот за експериментална медицина покажа дека клучната структура е поактивна за време на спиењето бидејќи им помага на Т-клетките и повеќе ја активира нивната ефикасност.

Во исто време, хормоните на стрес , кои го зголемуваат воспалението во телото и ја попречуваат работата на Т-клетките, се на најниско ниво. Исто така, телото ќе произведува повеќе имунолошки засилувачи – наречени цитокини – додека спиете.

Колку сон е доволно за здрав имунитет?

Ако не спиете доволно, количината и производството на цитокини ќе бидат нарушени. И не само тоа, ќе го зголемите воспалението на целото тело и на тој начин ќе станете подложни на многу хронични болести. Тогаш е можно да се активираат многу автономни болести, артритис, срцеви заболувања и дијабетес.

Бил Фиш , генерален директор на Националната фондација за спиење (Фондација за спиење), советува да го исклучите телевизорот или компјутерот најмалку 45 минути пред да заспиете и да внимавате да ја одржувате просторијата во која спиете. Бидете доследни на себе – обидете се главно да одите на спиење во приближно исто време и да се будите во исто време.

Вашиот имунолошки систем ќе ви се заблагодари, како и вашето тело и ум.

Претходна објаваМоже ли само еден витамин да спречи деменција?
Следна објава4 природни пијалоци кои делуваат против вируси, бактерии и кашлица

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име