Дома Health ШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: ТЕЛОТО ВИ ПРАЌА СИГНАЛИ, НЕ...

ШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: ТЕЛОТО ВИ ПРАЌА СИГНАЛИ, НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ

473
0

ШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВИ ПОБЕЛИ ЈАЗИКОТ: ТЕЛОТО ВИ ПРАЌА СИГНАЛИ, НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ

Многу луѓе мислат дека белиот јазик е честа појава, но всушност ви кажува дека во устата има бактерии од кои треба да се ослободите.

Белиот јазик најчесто е резултат на лоша орална хигиена. Јазикот има прилично униформен изглед: розев, со тенок белузлав слој и без никакви пукнатини или гнојни промени. Постојат многу можни причини за бел јазик, а во некои случаи доаѓа со лош здив и сува уста. За да се ослободите од него, понекогаш само треба да ги измиете забите. Меѓутоа, што треба да направите ако тоа не помогне?

Белите наслаги може да го покријат целиот јазик, дел од него или да се појават како дамки. Станува збор за покриени органски честички, бактерии и мртви клетки. Наслагите можат да бидат и жолти по боја и се појавуваат од различни причини, на пример, поради иритација или инфекција. Обично поминува по неколку дена, но ако ситуацијата не се промени по неколку недели, најдобро е да се обратите на лекар.

Јазикот обично побелува поради бактерии, остатоци од храна или мртви клетки кои се заглавуваат. Поради ова, браздите може да се зголемат во големина и да се воспалат, а еве што може да претставува:

Старост
Земање антибиотици (за инфекции на устата)
Диета која нема доволно овошје, зеленчук, витамин Б12 и железо
Слаб имунолошки систем
Лоша орална хигиена
Забна протетика или пирсинг
Дехидрација и сува уста
Ова се некои од советите кои можат да ви помогнат, а кои можете да ги примените дома:

Добра орална хигиена
Пијте доволно вода
Мијте ги забите со мека четка за заби
Користете блага паста за заби – која не содржи натриум лаурил сулфат
Користете вода за плакнење на устата
Пијте ладни пијалоци преку сламка
Избегнувајте храна и пијалоци кои се зачинети, солени, кисели или многу топли

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 5 МАЈ! Недоразбирања со колегите за Овен, ТРОШОЦИ за Раковите и ФЛЕРТ со личност од околината за Стрелец
Следна објаваТЕЛОТО ПРЕДУПРЕДУВА, НЕ ЧЕКАЈ: Нешто не е во ред со црниот дроб

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име