Дома Health Што значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и...

Што значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и кога треба да се консултирате со лекар?

325
0

Што значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и кога треба да се консултирате со лекар?
Ова често е знак за сериозни здравствени проблеми

Грчење на очите кое ни се случува на сите од време на време, а старото суеверие вели дека претскажува радосни (десно) или тажни настани (лево), всушност може да биде знак за сериозна болест. Откријте кои придружни знаци се предупредување дека итно треба да се јавите кај лекар за помош.

„Играњето“ на очите обично е предизвикано од големите „стресори“ во животот – анксиозност, замор или исцрпеност, како и прекумерно внесување кофеин или алкохол. Може да се појават и како несакана последица од земање одредени лекови. Но, понекогаш тие се сигнал за нешто многу посериозно…

Грчењето е обично мало „пореметување“ кое поминува многу брзо. Овој симптом често е сигнал да одвоите време за да се опуштите, да го намалите притисокот и да се ослободите од стресот.

Предупредувачки знаци, доколку почувствувате некој од овие симптоми, веднаш контактирајте го вашиот лекар:

Грчење во други делови од телото;
Грчење кое трае повеќе од неколку дена;
Слабост, овенати очни капаци или двојно гледање.

Исто така, се препорачува да побарате лекарска помош ако очите ви се црвени, очните капаци се отечени или се појават други симптоми како вртоглавица. Овој симптом на непријатност во окото, не толку ретко беше показател за сериозни болести, вклучувајќи автоимуни, нарушувања на движењето….


Дистонија, на пример, е медицински термин кој опфаќа низа нарушувања кои предизвикуваат мускулни грчеви и контракции. Постојат неколку подтипови на дистонија, но оние кои најчесто се поврзуваат со грчењето на очите се блефароспазам и цервикална дистонија.

Цервикалната дистонија предизвикува грчење и навалување на мускулите на вратот на невообичаен начин, а во некои случаи ги погодува и двете очи. Иако дистонијата сама по себе не е фатална, проблемите што се појавуваат можат да бидат опасни по живот доколку се игнорираат.

Друга можна причина за грчење е абразија на рожницата – мала гребнатинка на предниот дел од окото поради повреда.

Главниот симптом на абразија на рожницата е болка, но пациентите може да доживеат и чувствителност на светлина, црвенило и гадење.

Црвени очи – Конјунктивитис


Понекогаш туморот на мозокот може да предизвика проблеми со очите ако се засегнати темпоралниот лобус, мозочното стебло или окципиталниот лобус.

Како да го запрете грчењето на очите

Експертите од Националната здравствена служба велат дека овој симптом често поминува сам по себе за неколку дена или недели, но постојат начини да се спречи:

Обидете се да најдете начини да се опуштите;

Одморете многу;

Истегнете ги и масирајте ги сите мускули кои се „засегнати“ од пребарувањето;

Обидете се да не размислувате за тоа, грчењата обично се безопасни и загрижувачките може да ги влошат.

И има некои работи што не треба да ги правите кога го имате овој симптом:

Не земајте пијалоци со многу кофеин, како чај и кафе;

Не пијте многу алкохол;

Не престанувајте да земате препишан лек без совет од лекар, дури и ако мислите дека тоа предизвикува грчеви.

Посетете го вашиот општ лекар ако…

Имате грчеви во очите повеќе од две недели;
Симптомот се шири на повеќе локации;
Погодената област е вкочанета или слабо подвижна;
Се сомневате дека препишаниот лек го предизвикува вашиот симптом.

Претходна објаваОвие 7 здравствени проблеми можат да бидат причина за отсуство на менструација!
Следна објаваОваа промена на ЗАБИТЕ е првиот симптом на дијабетес

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име