Дома Здравје Што значи кога ни вибрира очниот капак..

Што значи кога ни вибрира очниот капак..

2271
0

Треморот на очните капаци сам по себе не е редок феномен, но тоа не значи дека е безопасен. Официјално наречен блефароспазам или миомикрија на окото , тоа е присилно грчење на очниот капак со неконтролирана мускулна контракција и е резултат на иритација на нервните завршетоци во очните капаци.

И горните и долните очни капаци можат да треперат

Подеднакво се јавува во долните и горните очни капаци. Ова чувство е прилично непријатно, а најчеста причина е стресот и заморот или изложеноста на ветер и студ.

Меѓутоа, ако симптомот опстојува повеќе од еден месец и чувствувате дека станува се почест, тогаш тоа може да биде знак дека е најдобро да се обратите на лекар.

Исто така, ако чувството на тресење се прошири на други делови од лицето и е придружено со оток , тогаш веднаш треба да побарате совет од лекар за да отстраните некои сериозни здравствени проблеми.

Висок крвен притисок

Под влијание на нагли промени на крвниот притисок може да дојде до иритација на оптичкиот нерв поради што очниот капак почнува неконтролирано да трепка. Ако тоа ви се случува често, проверете ги вредностите на крвниот притисок и побарајте лекарска помош доколку е покачен за повеќе од три мерења.

Синдром на хроничен замор

Се нарекува и болест на модерното време, а за разлика од оправданата исцрпеност, се карактеризира со чувство на замор што трае подолго од шест месеци и болни лимфни јазли.

Пред да се дијагностицира синдромот на хроничен замор, треба да се отфрли сомнежот дека не се работи за специфична болест, а најчести причини се анемијата и нискиот крвен притисок. Жените и мажите со постојано чувство на замор и треперење на очните капаци треба да го проверат шеќерот во крвта, тироидните хормони, половите хормони и комплетната крвна слика за да исклучат други можни причини.

Недостаток на магнезиум

Со недостаток на овој минерал, спазмите се чести низ телото, вклучително и на очните капаци. Придружни симптоми се главоболка и нарушувања на спиењето, а освен магнезиум земете и витамин Б.

Алкохолизам

Во случај на треперење на очниот капак, што е предизвикано како резултат на оштетување на мозокот, симптомите се јавуваат поради неправилно функционирање на нервите. Престанокот на потрошувачката може да ја подобри состојбата, но последиците често остануваат во поблага форма.

Покрај тоа, нервоза може да се појави и поради прекумерно внесување кофеин.

Паркинсонова болест

Паркинсоновата болест е болест на нарушувања на движењето поради намалување на лачењето на хемиската супстанција допамин во делот од мозокот кој игра важна улога во контролирањето на доброволните движења. Во случај на оваа причина за тремор на очниот капак, евидентен е и тремор на другите мускули на телото.

Нарушување на тироидната жлезда

Сите хормони произведени и регулирани од тироидната жлезда имаат влијание врз работата на нервниот систем, како и врз метаболизмот на целото тело. Доколку овие хормони не се во рамнотежа, може да дојде до палпитации на срцето, треперење на очните капаци, промени во тежината…

Претходна објаваЛукот е навистина здрав и токму тука најмногу помага
Следна објаваКаридопита: Грчка торта со ореви која има прекрасен вкус на два начина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име