Дома Здравје Што значат белите дамки на ноктите?

Што значат белите дамки на ноктите?

342
0

Во овој случај, треба да се консултирате со лекар…

Ноктите се показател за здравјето, што значи дека е важно да се грижите за нив и да знаете како да забележите ако нешто недостасува

Кои се белите точки на ноктите?

  • Белите дамки се дефинирани со кератински наслаги на плочката на ноктите – објаснува Пол Џарод Френк, познат козметички дерматолог од Њујорк до Real Simple.

Спротивно на популарното верување, веројатно не е недостаток на калциум.

  • Белите дамки на ноктите се типично знак за оштетување на подлогата на ноктите поради сувост или траума – вели д-р Френк.

Луѓето кои грицкаат нокти имаат тенденција да ги добијат овие бели дамки, како и оние кои често прават маникир со гел, кои доколку се прават постојано може да го оштетат ноктот. Многу ретко, белите точки ќе бидат недостаток на одредени минерали како што се цинк и калциум. Тој додава дека некои бели дамки можат да бидат предизвикани од автосомниот ген кој е наследен, додека други може да укажуваат на габична инфекција или алергиска реакција на состојките на акрилни или гел-лак за нокти. Вториот најверојатно ќе изгледа како „расфрлани“ бели точки, додека траумата треба да биде едно концентрирано место.

Како да ги спречите белите дамки на вашите нокти?
За да ги одржувате ноктите чисти, д-р Френк предлага да ги одржувате хидрирани, да избегнувате гризење и други штетни однесувања и да правите паузи помеѓу маникирите, особено оние кои вклучуваат стругање, гелови и акрили.

Кога треба да побарате медицинска помош?

Ако вашите бели точки се ретки и се поврзани со повреда на ноктите, нема потреба да одите на лекар. Меѓутоа, ако причината е непозната, а белите точки се влошуваат, д-р Френк предлага да посетите дерматолог кој може да ви помогне да процените дали тоа може да е генетска или друга состојба и да препише персонализиран план за лекување.

Претходна објаваДали водата навистина е корисна за слабеење?
Следна објаваДали страдате од грчеви во нозете ноќе?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име