Дома Здравје Што е суперхрана, која е суперхрана

Што е суперхрана, која е суперхрана

312
0

Суперхраната е храна со висока концентрација на вредни состојки, пред се минерали, витамини и есенцијални амино киселини.

Дали се тоа нешто помеѓу храна и лекови?

Според нивниот опис, тие повеќе личат на додатоци во исхраната, но сепак спаѓаат во посебна категорија. Суперхрана се: корени, семиња, лисја, алги, бобинки и други делови од растенија кои се користат и во природна форма и во форма на прашоци, капсули, сокови и тинктури.

Во однос на својот хемиски состав, суперхраната не личи на обичната храна. Се карактеризира со висока содржина на протеини, витамини, минерали, есенцијални амино киселини, антиоксиданси, незаситени масни киселини и други корисни состојки, како и ниска калорична вредност.

Дали некоја храна ќе се најде на листата на суперхрани одлучува светската здравствена организација која спроведува детално истражување пред воведувањето на храната на листата.

Најпознатите суперхрани во светот:

Киноа

Гоџи бобинки

Чие семе

Спирулина

Какао

Протеин од коноп

Перуански афион

Претходна објаваЗагатка: Кој број треба да стои на местото на прашалникот?
Следна објава12 инфекции кои не можеме да ги пренесеме на други

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име