Дома Здравје Што е синдром на вкочанета личност, тешка состојба од која страда Селин...

Што е синдром на вкочанета личност, тешка состојба од која страда Селин Дион?

528
0

Во емотивно видео, Селин Дион откри дека има синдром на вкочанета личност, ретко невролошко нарушување. Оваа болест резултира со вкочанетост и грчеви во мускулите.

Селин Дион откри дека боледува од синдром на вкочанета личност (СПС)
SPS е ретко невролошко нарушување кое често погрешно се дијагностицира како Паркинсонова болест
Тоа може да биде предизвикано од автоимун одговор кој исчезнал во мозокот и ‘рбетниот мозок
Пејачката Селин Дион ја одложи својата европска турнеја откако откри дека боледува од синдром на вкочанета личност (СПС). Во емотивното видео, споделено на Инстаграм, таа рече дека нема да може да ја рестартира својата серија емисии во февруари, бидејќи и е дијагностицирана СПС.

„Долго време се справувам со проблеми со моето здравје и ми беше навистина тешко да се соочам со овие предизвици и да зборувам за сето она низ што поминував. Неодамна ми беше дијагностицирана многу ретко невролошко пореметување наречено синдром на вкочането лице кое погодува околу еден од милион луѓе“, рече Дион во видеото на Инстаграм, обраќајќи им се на своите фанови на англиски и француски.

ШТО Е СИНДРОМОТ НА ВКОЧАНЕТО ЛИЦЕ?

Според Националниот институт за невролошки нарушувања , синдромот на вкочането лице (СПС), познат и како синдром Моерш-Волтман, е ретко, прогресивно невролошко нарушување кое ги таргетира мускулите во пределот на торзото, рацете и нозете. Едно лице страда од вкочанетост во овие мускули и станува чувствително на бучава, допир и емоционална вознемиреност. Ова исто така може да предизвика мускулни грчеви.

Како што откри Селин, оваа многу ретка болест погодува еден од милион и влијае на централниот нервен систем на телото. Со текот на времето, луѓето со SPS може да развијат абнормални и често стуткани пози и исто така може да предизвикаат попреченост при одење и движење.

Д-р Ричард Новак, асистент професор по неврологија на Медицинскиот факултет Јеил, изјави за NBC News, дека состојбата „има низа сериозност, од прилично блага – лесно се справува со малку лекови – до луѓе кои се доста тешки кои можат биди, искрено, прилично онеспособен од тоа“. Ги нарушува нормалните патишта на комуникација помеѓу мозокот и мускулите.

СИМПТОМИ

Додека истражувачите сè уште не се јасни што предизвикува SPS, симптомите на оваа ретка болест вклучуваат вкочанетост во мускулите, тешки грчеви и влијаат на нормалните рефлекси. Ова може да доведе и до сериозни повреди.

Селин рекла дека во секојдневниот живот доживеала невролошки потешкотии кои не ѝ дозволиле да ги користи гласните жици на начин на кој е навикната.

„Додека сè уште учиме за оваа ретка состојба, сега знаеме дека ова ги предизвикува сите грчеви што ги имав. За жал, овие грчеви влијаат на секој аспект од мојот секојдневен живот. Понекогаш, предизвикувајќи потешкотии кога одам и не дозволувајќи ми да ги користам гласните жици за да пеам како што сум навикната. Ме боли што денес ви кажувам дека тоа значи дека нема да бидам подготвена да ја рестартирам мојата турнеја во Европа во февруари“, рече таа.

Луѓето со SPS може да се плашат да ја напуштат куќата бидејќи уличните звуци, како што е звукот на сирената од автомобилот, може да предизвикаат грчеви и паѓања.

ТРЕТМАН

Додека причината за SPS допрва треба да се утврди, студиите покажаа дека тоа е резултат на автоимун одговор кој исчезнал помеѓу мозокот и ‘рбетниот мозок. Понекогаш, SPS може погрешно да се дијагностицира како Паркинсонова болест, мултиплекс склероза, фибромијалгија, психосоматска болест или анксиозност и фобија.

(Фото: Ројтерс)

Претходна објаваОптичка илузија: Можете ли да ги најдете скриените очила на сликата?
Следна објаваОва се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име