Дома Health Што е поздраво – смути или исцеден сок?

Што е поздраво – смути или исцеден сок?

357
0

Различни експерти веројатно ќе ви дадат поинаков одговор на ова прашање. Но, сите ќе се согласат за една работа – изборот помеѓу овие два вида пијалоци зависи од тоа која е вашата цел.

Смутито е мешавина од цела храна, што значи дека ги чувате сите хранливи состојки. Една од најзначајните придобивки на смутито е тоа што можете да додадете што сакате јогурт, протеински прав, итн.

Смутито може да биде одлична замена за редовен оброк, а особено се препорачува после вежбање.

Од друга страна, ако направите смути со премалку храна, нема да добиете точна количина на хранливи материи. Исто така, ако додадете премногу храна во смути, многу лесно би можеле да внесете премногу калории.

Некои луѓе забораваат дека смутито е замена за оброк, затоа го пијат со или после оброк, што остава последици како да сте јаделе два оброка. Ова може да го отежни слабеењето на вишокот килограми и одржувањето на здравата тежина.

Соковите се одличен избор за луѓе кои немаат навика да консумираат овошје и зеленчук. За нив, соковите се одлично брзо решение бидејќи можат да јадат нормално, а со сок ќе ја задоволат потребата на организмот од овошје и зеленчук.

Соковите се многу концентрирани, што значи дека е потребен многу мал дел за да се добијат истите хранливи својства како кога јадете цели овошја или зеленчук.

Сепак, соковите имаат еден голем недостаток – тие не содржат влакна. Ова значи дека соковите нема да создадат чувство на ситост, како што создаваат смути или цели овошја и зеленчуци.

Влакната се неопходни за правилно функционирање на дигестивниот систем и спречување на варење, а неодамнешните истражувања покажаа дека влакната го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Претходна објаваОткријте како да го убедите вашиот партнер да се храни поздраво!
Следна објаваОвој едноставен трик го користат најуспешните луѓе во светот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име