Дома Uncategorized @mk Што е подобро – да спиете гладни или сити?

Што е подобро – да спиете гладни или сити?

445
0

Истражувањето објавено во „Журнал за клиничка ендокринологија и метаболизам“ покажа дека јадењето голем појадок наместо голема вечера може да спречи дебелина и висок шеќер во крвта.

Студијата била спроведена на 16 мажи кои консумирале нискокалоричен појадок и калорична вечера, а во втората фаза од студијата го направиле спротивното.

Авторот на студијата, д-р Јулија Рихтер од Универзитетот во Либек во Германија, вели дека резултатите покажуваат дека кај луѓето кои консумираат висококалорични појадок и нискокалорични вечери, потрошувачката на калории е два и пол пати побрзо.

Покрај тоа, покачените концентрации на шеќер во крвта и инсулин предизвикани од храна беа намалени.

Претходна објаваЧетири причини зошто е добро да се јаде грозје секој ден
Следна објаваВеќе нема да имате проблеми со болки во грбот, вратот и зглобовите: Земете неколку лажици од овој пијалок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име